Chile

Kompletní databáze ekoturistických informací o národních parcích Chile.

Chile, oficiálně Chilská republika, je jihoamerický stát zaujímající dlouhý a úzký pruh země ohraničený naMapa - Chile západě pobřežím Tichého oceánu a na východě pohořím And. Sousedí na severu s Peru, na severovýchodě s Bolivií a na východě s Argentinou. Drakeův průliv ohraničuje Chile na jeho nejjižnějším výběžku. Chile je jedna ze dvou zemí Jižní Ameriky, která nemá hranici s Brazilií. Tichý oceán tvoří celou západní hranici státu, která i díky členitosti pobřeží je dlouhá přes 6 435 km. Chilské území zasahuje i hluboko do Tichého oceánu, kde jsou jeho zámořská teritoria - ostrovy Juana Fernandeze, Salas y Goméz, Desventuradas a tahé Velikonoční ostrov, který geograficky patří už k Polynesii. Adminitrativně k Chile patří i území Antarktidy o rozloze 1,25 miliónu kilometrů čtverečních. Toto území je spravováno podle mezinárodní dohody o Antarktidě, kterou je Chile vázána.

Chile díky svému dlouhému a úzkému teritoriu západně od And  měří od severu k jihu 4630 km, zatímco v od východu k západu na nejširším místě 430 km, na většině své délky však jen kolem 150 km. Celková rozloha Chile bez Antarktidy je 756 950 km2. Chile je v severojižním směru nejdelším státem světa.

Na severu v poušti Atacama se nachází velké nerostné bohatství - hlavně měď a nitráty. Střední část země, hlavně relativně malé území Centrálního Údolí kolem Santiaga, je nejhustěji zalidněná a také je zde rozvinuto intenzivní zemědělství. Toto území je i historickým centrem,ze kterého Chile na koci 19. století expandovalo, když byla připojena severní a jižní území. Jižní Chile je mimořádně bohaté na lesy, pastviny a úchvatné vulkány a jezera. Jižní pobřeží je labyrintem fjordů, ostrovů, ostrůvků, výběžků a průlivů.

K Chile patří Velikonoční ostrov a pouze občasně obývané malé ostrovy Sala y Goméz, San Ambrosio a San Felix - nejvýchodnější ostrovy Polynesie, které byly k zemi přičleněny v roce 1888. Velikonoční ostrov je administrativně jednou z chilských provincií. K Chile také patří ostrov Robinsona Crusoe, jeden z ostrovů souostroví Juana Fernandeze asi 600 km západně od pevniny.

Podnebí Chile je mimořádně rozmanité hlavně díky geografické poloze, která zaujímá celých 38 stupňů Mapa Chilezemské šířky. I proto nelze podnebí nijak zobecňovat - podle mezinárodního dělení je možno se na území Chile setkat minimálně se sedmi většími klimatickými subtypy od pouště na severu po alpinskou tundru a ledovce na východě a jihovýchodě. Vlhké subtropické klima je na Velikonočním ostrově, oceánské klima na jihu země a středomořské podnebí v centrálním Chile. Na většině území se střídají čtyři roční období: léto (prosinec až únor), podzim (březen až květen), zima (červen až srpen) a jaro (září až listopad).

Hlavními turistickými atrakcemi jsou místa mimořádnýchpřírodních krás, která jsou většinou na severním a jižním konci Chile. San Pedro de Atacama na úplném severu je velmi atraktivní pro zahraniční turisty, kteří zde mohou obdivovat inckou architekturu, vysokohorská jezera a Údolí měsíce. V oblasti Putre, která je také na severu, je známé jezero Chungará stejně jako vulkány Parinacota (6348 m) a Pomerape (6282 m). V oblast centrálních And je řada lyžařských středisek i mezinárodního významu, např. Portillo nebo Valle Nevado. Na jihu jsou turisticky nejvyhledávanější sousostroví Chiloé a Patagonie, kde se rozkádají nejznámější národní parky - Laguna San Rafael s mnoha ledovci a Torres del Paine. Populárním místem pro turisty je i přístav Valparaíso se svou jedinečnou architekturou. Samozřejmě i Velikonoční ostrov patří k vyhledávaným turistickým destinacím.

Podrobné informace o národních parcích Chile.

K dispozici je zde databáze jednotlivých národních parků této země. Pokud máte libovolný dotaz můžete je nám okamžitě zaslat prostřednictvím připojeného informačního formuláře.

Alberto de Agostini; Alerce Andino; Alerce CosteroArchipiélago de Juan Fernández

Bernardo O´Higgins; Bosque de Fray Jorge

Cabo de Hornos ; Chiloé ; Conguillío ; Corcovado

Hornopirén ; Huerquehue

Isla Guamblin ; Isla Magdalena

La Campana ; Laguna del Laja ; Laguna San Rafael ; Las Palmas de CocalánLauca ; Llanos de Challe ; Llullaillaco

Morro Moreno

Nahuelbuta ; Nevado Tres Cruces

Pali-Aike ; Pan de Azúcar ; Puyehue

Queulat

Radal Siete TazasRapa Nui

Salar de Huasco

Tolhuaca ; Torres del Paine

Vicente Pérez Rosales ; Villarrica; Volcán Isluga

Yendegaia


Pole označená (*) musíte vyplnit.