Indonesie

Kompletní databáze ekoturistických informací o národních parcích Indonesie.

Indonésie se rozkládá mezi 6o severní šířky a 11o jižní šířky a mezí 95o až 141o východní délky. Její územíMapa Indonésie je tvořeno 17 508 ostrovy, z nichž asi 6000 je obydleno. Ostrovy jsou roztroušeny po obou stranách rovníku. Největší z nich jsou Jáva, Sumatra, Borneo (sdílené s Malajsií a Brunei), Nová Guinea (sdílená s Papuou Novou Guineou) a Sulawesi. Hlavní město Jakarta se nachází na Jávě a je největším městem země. 

Svou rozlohou 1 919 400 km2 je 16. největší zemí světa. Nejvyšší horou Indonésie je Puncak Jaya (4884 m), která se nachází na Nové Guineji, největším jezerem je jezero Toba na Sumatře s rozlohou 1145 km2 a nejdelším říčním tokem jsou Mahakam a Barito na Borneu.

Poloha Indonésie na okraji Pacifické, Eurasijské a Australské tektonické desky dala vznik mnoha sopkám a je příčinou častých zemětřesení. V Indonésii je minimálně 150 aktivních sopek včetně takových jako Krakatoa a Tambora, které jsou známé svými devastujícími erupcemi v 19. století. Erupce supervulkánu Toba zhruba před 70 000 lety byla jednou z největších erupcí vůbec a způsobila globální katastrofu.

Tím, že Indonésie leží kolem rovníku, je dáno i její tropické klima se dvěma výraznými sezónami v průběhu roku - obdobím sucha a obdobím dešťů. Průměrný roční úhrn srážek v nížinách je 1780 - 3175 mm, v horských oblastech až 6100 mm. Teplote v průběhu roku kolísá jen nepatrně a např. v Jakartě se pohybuje mezi 26-30oC.

Velikost, tropické podnebí Indonésie a ostrovní geografie podmiňují ohromnou biodiverzitu rostlinných i Mapa Inodonésieživočišných druhů, která je druhá nejvyšší na světě (po Brazílii). Druhové složení je směsí jihoasijských a australských druhů. Indonésie je také po Austrálii zemí s nejvyšším počtem endemických druhů - např. 36% z 1531 druhů ptáků a 39% z 515 druhů savců jsou druhy endemické. 80 000 km pobřeží obklopeného bohatým tropickým mořem také přispívá k mimořádné biodiverzitě této země.

Pro přehlednost ve velkém množství indonéských národních parků jsou tyto parky rozděleny podle jednotlivých osrtovů.. 

Podrobné informace o jednotlivých ostrovech.

K dispozici je zde databáze národních parků jednotlivých ostrovů Indonésie. Pokud máte libovolný dotaz můžete je nám okamžitě zaslat prostřednictvím připojeného informačního formuláře.

Bali, Borneo

Flores

Halmahera

Jáva

Lombok

Papua

Seram, Sumatra , Sulawesi, Sumba, Sumbawa


Pole označená (*) musíte vyplnit.