Sri Lanka

Kompletní databáze ekoturistických informací o národních parcích Sri Lanky.

Srí Lanka, je ostrovní stát v jižní Asii nacházející se na ostrově Cejlon v blízkosti Indického poloostrova. Mapa - Sri LankaDo roku 1972 nesl stát název shodný s názvem ostrova. Od Indie je ostrov oddělen úžinou Palk. Průliv Palk je velmi úzký, takže za jasného počasí je pobřeží Sri Lanky vidět z indického pobřeží poblíž města Rameswaran. Přes úžinu se táhne řetěz korálových útesů zvaný Adamův most, který zřejmě ještě nedávno tvořil opravdu jakýsi most mezi ostrovem a pevninou, který však byl téměř zničen prudkou bouří v roce 1480. Na východ od Sri Lanky se nachází Bengálský záliv a na jihu Indický oceán. 

Největším a hlavním městem je Kolombo, celková populace je zhruba 20 miliónů obyvatel. Sri Lanka má velmi bohatou a pohnutou historii, na kterou se dochovala prakticky na celém území řada mimořádně cenných a atraktivních památek.

Nejvýznamnějším vývozním artiklem Sri Lanky je světoznámý čaj. Za oběť čajovým plantážím však padla valná část původních porostů a ekosystémů zejména na Centrální vysočině.

 Celý ostrov má tvar kapky nebo slzy. Pobřeží i většina vnitrozemí je ploché nebo jen mírně zvlněné, pouze na jihu centrální části ostrova se tyčí hornatina. Nejznámější horou je tzv. Adams Peak a nejvyšší hora Pidurutalagala (2524 m).V této oblasti pramení většina řek Sri Lanky.

Podnebí Sri Lanky je typicky tropické (poloha mezi 5. a 10. stupněm severní šířky. Vysoké teploty jsou částečně mírněny blízkostí oceánu.Průměrná teplota se pohybuje od 16oC v Nuwara Eliya na Centrální vysočině (kde se výjimečně může objevit i mrazík) po 32oC v Trincomalee na severovýchodním pobřeží (může dosahovat až 38oC). Průměrná teplota na většině území se však v průběhu roku pohybuje od 28 do 30oC. Není velký rozdíl mezi teplotami dne a noci. Nejchladnějším měsícem je leden, nejteplejším květen.

Celkové klima je ovlivněno pravidelnými monzuny z Indického oceánu a z Bengálského zálivu. Většina Mapa Sri Lankysrážek spadne na úbočích hor Centrální vysočiny a v jihozápadní části Sri Lanky, kde srážky mohou dosahovat úhrnu až 2500 mm za rok. Oblasti na východě a severovýchodě mají srážek podstatně méně (roční úhrn 1200 až 1900 mm) a je zde i nižší vlhkost vzduchu. Období dešťů se časově výrazně liší na východě a západě ostrova. Na východě maximum srážek spadne od října do ledna, zatímco na západě a jihozápadě od dubna do srpna. Čas od času ostrov sužují prudké tropické cyklóny. Severozápadní a jihovýchodní oblasti jsou nejsušší z celého ostrova (roční úhrn srážek jen 600 - 1200 mm) a mají místy až aridní charakter.

Suchému klimatu sevrozápadních oblastí jsou dobře přizpůsobené mnohé druhy akácií, jinde na ostrově se vyskytují stromy s velmi cenným dřevem - eben, mahagon, santal a týk. Ve vlhkých oblastech jsou nejrozšířenějším ekosystémem stálezelené lesy s vysokými listnatými stromy a hustým podrostem lián a keřů. Ve vyšších polohách je dominantním ekosystémem subtropický les blížící se svým charakterem lesům mírného pásma.

 Na území Srí Lanky byla vytvořena síť  národních parků a rezervací, které velmi dobře chrání zbytky původních společenstev rostlin i živočichů. Lze tu nalézt i tři biosférické rezervace UNESCO. Národní rostlinou Sri Lanky je modrý leknín, národním ptákem kur bankivský (endemický druh).

 Podrobné informace o národních parcích Sri Lanky.

K dispozici je zde databáze jednotlivých národních parků této země. Pokud máte libovolný dotaz můžete je nám okamžitě zaslat prostřednictvím připojeného informačního formuláře.

Adam´s Bridge; Angammedilla

Bundala

Chundikkulam

Delft

Flood Plains

Gal Oya

HikkaduwaHorton Plains

Kaudulla; Kumana

Lahugala Kitulana ; Lunugamvehera

Madhu RoadMaduru OyaMinneriya

Pigeon Island

Sinharaja; Somawathyia

Udawalawe

Wasgamuwa; Wilpattu

Yala


Pole označená (*) musíte vyplnit.