Newfoundland a Labrador

Základní ekoturistické informace o kanadské provincii Newfoundland a Labrador a národních parcích, které v ní lze navštívit společně s Albatros Travel and Expeditions.

Newfoundland a Labrador  je kanadská provincie. Sestává se z ostrova Newfoundland a Mapa Labradoruseverovýchodní části poloostrova Labrador. Původně se jmenovala pouze Newfoundland a nazývá se tak i v běžné mluvě i dnes, ač v roce 2001 dostala výše uvedené oficiální jméno. Má rozlohu 405 202 km² a něco přes půl milionu obyvatel. Hlavním a zároveň největším městem je St. John's. V provincii existují početně významné irsky, skotsky a francouzsky mluvící jazykové menšiny. 

Newfoundland a Labrador je nejvýchodnější kanadská provincie. Průliv Belle Isle rozděluje tuto provincii na dvě části - Labrador a ostrov Newfoundland. K provincii patří také více než 7000 malých ostrůvků.

Newfoundland má zhruba trojúhelníkovitý tvar s každou stranou zhruba 400 km dlouhou a samotný má rozlohu 108 860 km2. Společně s příbřežnímiostrůvky pak má rozlohu 111 390 km2.

Labradorská část provincie má západní hranici s provincií Quebec tvořenou vodními toky a kanály. V nejsevernější části má i krátkou hranici s provincií Nunavut. Rozloha labradorské části provincie (i s příbřežními ostrovy) je 294 330 km2. Celkově provincie zaujímá 4,06% rozlohy celé Kanady.

Labrador je nejvýchodnější částí tzv. kanadského štítu - rozsáhlé oblasti tvořené metamorfovanými horninami zahrnující celý severovýchod Severní Ameriky.

Klima provincie rozkládající se hlavně v severo-jižním směru ovlivcňují převažující západní větry, studené oceánské proudy a místní faktory jako horské masivy alinie mořského pobřeží. Severní labrador patří většinoudo ekosystémů polární tundry, jižní Labrador má subarktické klima. Většina Newfoundlandu má klima vlhkého kontinentálního typu.

 

Zkuste se podívat, co zajímavého nabízejí jednotlivé národní parky a přírodní rezervace kanadské provincie Newfoundland a Labrador

Naleznete zde detailní informace o konkrétních národních parcích, které s námi můžete navštívit.

Gros Morne

Terra Nova, Torngat Mountains