Bhután

Kompletní databáze ekoturistických informací o národních parcích Bhutánu.

Bhután je malé království situované na jižních svazích východní části pohoří Himaláje. Na severu sousedí sMapa Bhutánu Čínou a na jihu, východě i západě s Indií. Na západě je od Nepálu oddělen indickým státem Sikkimem. Hlavním městem a zároveň největším městem je Timphu. 

Klima Bhutánu se nachází v rozmezí od subtropických nížin až po alpinské pásmo Himalájí na severu země, kde některé vrcholy i přesahují výšku 7000 metrů. Celková rozloha země byla v rove 2002 uváděna přibližně na 38 394 km2.

Území Bhutánu tvoří z velké části strmé a vysoké hory, které protíná hustá síť prudkých horských řek, které vyhloubily hluboká údolí, než se dostávají do oblasti indických plání. Nadmořská výška stoupá od cca 200 metrů na jižním úpatí hor po více než 7 000 m v Himalájích. Tato ohromná geografická diverzita kombinovaná s odpovídajícím způsobem rozmanitými klimatickými podmínkami přispívají k jedinečné biodiverzitě a variabilitě ekosystémů Bhutánu.

Severní region je tvořen obloukem východních Himalájí s ekosystémem alpinských luk a keřů, které dosahují až k hranici věčného sněhu s extrémně chladným klimatem v nejvyšších nadmořských výškách. Černé hory v centrální části země tvoří rozvodí dvou největších bhutánských řek. Ve vyšších polohách centrálního Bhutánu jsou typickým ekosystémem jehličnaté lesy, v nižších pak lesy listnaté. Shiwalikské pohoří vysoké maximálně do 1 500 m a dolní toky řek v širokých náplavových údolích na jihu jsou porostlé typickým himalájským subtropickým listnatým lesem. Úpatí hor pak přecházejí do subtropické Duarské nížiny.

Bhután má podle zvyklostí místních lidí pět ročních období - léto, monzun, podzim, zimu a jaro. V západním Bhutánu jsou vydatnější monzunové deště, jižní Bhután mívá horká vlhká léta a chladné zimy, centrální a východní Bhután má mírnější a sušší klima v létě než západ země a zároveň chladné zimy.

Pokud chcete poznat národní parky Bhutánu, pak využijte naší ekoturistické databáze.

Podrobné informace o národních parcích Bhutánu.

K dispozici je zde databáze jednotlivých národních parků této země. Pokud máte libovolný dotaz můžete je nám okamžitě zaslat prostřednictvím připojeného informačního formuláře.

Bomdeling Wildlife Sanctuary

Jigme Dorji, Jigme Singye Wangchuck

Khaling Wildlife Sanctuary

Phibsoo Wildlife Sanctuary

Royal Manas

Sakteng Wildlife Sanctuary

ThrumshinglaToorsa Strict Nature Reserve


Pole označená (*) musíte vyplnit.