Etiopie

Kompletní databáze ekoturistických informací o národních parcích Etiopie.

Etiopie je země ležící v tzv. Africkém rohu. Na severu a severovýchodě hraničí s Eritreou, na východě s Mapa - EtiopieDžibuti a Somálskem, na západě se Súdánem a Jižním Súdánem a na jihu s Keňou. Se svými 93 milióny obyvatel je nejlidnatější vnitrozemskou zamí na světě. a zároveň druhou nejlidnatější zemí Afriky. Rozloha Etiopie je 1 126 829 km2. Svou rozlohou je to 27. největší země světa srovnatelná např. s Bolívií, hlavním městem je Addis Abeba.

 Etiopie se nachází na území s nejstarším lidským osídlením. Zde se patrně vyvinul „člověk rozumný“ (Homo sapiens). Málo je známo i to, ža Etiopie je zemí s mnoha historickými památkami na období ranného křesťanství. Skalní chrámy v Lallibele by mohly být považovány za jeden z divů světa. Etiopie, na rozdíl od mnoha jiných afrických států, nesdílí jejich koloniální zkušenost. Tato země byla vždy, kromě krátkého období italské okupace (1936 – 1941), zemí svébytnou s velmi osobitou kulturou.

Na území Etiopie se nacházejí rozsáhlé horské komplexy a náhorní plošiny rozdělené hlubokými údolími. Celou Etiopií se od jihozápadu na severovýchod táhne tzv. Velká příkopová propadlina. Ta je obecně tvořena nížinou se stepními nebo polopouštními ekosystémy. Mimořádná rozmanitost terénu podmiňuje i velké rozdíly v klimatu, půdách, přirozené vegetaci i v osídlení krajiny.

Z ekologického hlediska je Etiopie velmi rozmanité země. Jednotlivé ekosystémy jsou od pouští podél východní hranice až po tropické pralesy na jihu. Rozsáhlé afromontánní pásmo se rozkládá na severu a jihozápadě země. V horském jezeře Tana pramení Modrý Nil. Na území Etiopie se vyskytuje řada endemických druhů - nejznámější jsou pavián dželada, kozorožec walia nebo vlček etiopský. Ohromné rozdíly v nadmořské výšce podmiňují i rozdíly v ekologii krajiny a zároveň přispěly k poznání vývoje endemických druhů v ekologické izolaci.

Území Etiopie je převážně hornaté, většinu pokrývá Etiopská vysočina. Východ země je rovinatý. Nejvyšším bodem země je vrchol Ras Dashen Terara (4 620 m), nejnižším místem je Danahilská proláklina (-125m).

Etiopie je do značné míry turisticky dosud neobjevenou destinací. Ochrana přírody je zde stále na poměrně nízké úrovni. Přesto některé národní parky, hlavně v horských oblastech – Semien , Bale Mountains , jsou zcela unikátní jak svou mimořádnou krajinou, tak i množstvím velmi vzácných i endemických druhů zvířat i rostlin. Svým charakterem působí tyto izolované horské masivy jako „ostrovy na pevnině“.

V nížinných národních parcích je možno vidět typickou flóru a faunu afrických savan včetně velkých kopytníků a šelem. Výjimečný je výskyt člunozobce v parcích na severozápadě země.

I přes méně vyvinutou infrastrukturu určitě stojí za to vypravit se do této pro nás tak tajemné země v srdci „černého kontinentu“. O co méně turistů tam potkáte, o to více zážitků si odnesete.

Podrobné informace o národních parcích Etiopie.

K dispozici je zde databáze jednotlivých národních parků této země. Pokud máte libovolný dotaz můžete je nám okamžitě zaslat prostřednictvím připojeného informačního formuláře.

Abiyatta - Shalla, Awash

Bale Mountains

Gambella

Harar Wildlife Sanctuary

Mago

Nechi Sar

Omo

Semien Mountains, Senkele Hartebeest Sanctuary

Yangudi Rassa


Pole označená (*) musíte vyplnit.