Botswana

Kompletní databáze ekoturistických informací o národních parcích Botswany.

Botswana na jihu a jihovýchodě hraničí s Jihoafrickou republikou, na západě a severu s Namibií a na Mapa - Botswanaseverovýchodě se Zimbabwe. Hranice se Zambií na severu poblíž města Kazungula je špatně vyznačená a dlouhá pouhých několik set metrů.

Území Botswany je převážně rovinaté s několika náhorními plošinami. Na jihozápadě se rozprostírá poušť Kalahari - jeden z fenoménů jižní Afriky. Nalézají se zde velmi typické pouštní a polopouštní ekosystémy. Poušť Kalahari pokrývá zhruba 70% rozlohy země.

Na území tohoto středně velkého státu žije jen asi dva milióny obyvatel. Tím patří Botswana k nejřidšeji osídleným zemím světa. Svou rozlohou 581 730 km2 je 48. zemí světa srovnatelnou např. s Madagaskarem, o něco menší než Texas nebo kanadská provincie Manitoba.

V severozápadní části je rozlehlá delta řeky Okavango, která se po období dešťů mění v rozsáhlé mokřady. Delta Okavanga je vůbec nejrozsáhlejší vnitrozemskou říční deltou na světě. Voda z této řeky totiž nekončí v moři, ale vsakuje se do pouštní krajiny. Tato oblast je unikátním a celosvětově známým rezervoárem afrických živočichů - velkých savců a zejména ptáků.

Mezi významnější toky patří Limpopo ve východní části země. Aktivita řek v povodí řeky Limpopo je asi Mapa Botswanynejdůležitějším krajinotvorným prvkem celé oblasti. Řeka Chobe teče na severu země a tvoří hranici s Namibií.

Na severu země se rozkládá velká solná pánev Makgadikgadi.

Na území Botswany existuje několik základních ekosystémů. Vedle území delty Okavanga a oblasí pouští se zde nacházejí ještě rozsáhlé plochy savany, kde žijí velké populace buvolců modrých a dalších antilop i jiných skupin savců a ptáků. Severní Botswana má jednu z největších dosud žijících populací kriticky ohroženého psa hyenovitého. V národním parku Chobe žije celosvětově největší populace slona afrického. Národní park Choba a rezervace Moremi (delta Okavanga) patří mezi turisticky nejnavštěvovanější regiony.

Podrobné informace o národních parcích Botswany.

K dispozici je zde databáze jednotlivých národních parků této země. Pokud máte libovolný dotaz můžete je nám okamžitě zaslat prostřednictvím připojeného informačního formuláře.


Pole označená (*) musíte vyplnit.