Peru

Kompletní databáze ekoturistických informací o národních parcích Peru.

Peru je země ležící na západě Jižní Ameriky. Na severu hraničí s Ekvádorem a Kolumbií, na východě s Mapa - PeruBrazílií, na jihovýchodě s Bolívií, na jihu s Chile a na západě je ohraničena Tichým oceánem. Počet obyvatel Peru se odhaduje na 30,4 miliónu.

Rozloha Peru je 1 285 216 km2. Hlavní hřeben pohoří And běží paralelně s pobřežím Tichého oceánu a rozděluje Peru na tři základní regiony peru, které tradičně Peru rozdělují. Je to costa (pobřeží) na západě - úzký pruh země většinou pouštního charakteru s výjimkou několika údolí, kudy v období dešťů tečou řeky. Druhou oblastí je sierra (hory), andský region, který zahrnuje vysoké hory včetně nejvyšší hory Peru - Huascaránu (6 768 m n.m.), ale i rozsáhlou vysokohorskou náhorní palninu Altiplano. Třetím základním regionem je pak selva (džungle), rozsáhlá plochá nížina porostlá amazonským pralesem a zasahující daleko na východ. Asi 60% celkové rozlohy Peru patří právě do tohoto posledního regionu.

Většina peruánských řek pramení pod vysokými vrcholky And a stékají celkem do třech povodí. Ty, které stékají na západ a tečou do Tichého oceánu, jsou většinou velmi prudké a krátké. Často tečou jen sezónně. Přítoky Amazonky jsou delší, mají mnohem víc vody a jakmile opustí oblast vysokých hor, tak jejich tok je výrazně pomalejší. Řeky, které ústí do jezera Titicaca jsou jsou vesměs krátké s velkým množstvím vody.

Peru, i když leží prakticky na rovníku, nemá výhradně tropické klima. Vliv And a studeného Humboldtova proudu způsobuje velkou rozmanitost klimatu v rámci této země. Pobřeží má většinou mírné klima s malým množstvím srážek, ale vysokou vlhkostí. Výjimkou je nejsevernější vlhčí a teplejší část. V horách jsou časté a vydatné srážky zejména v létě - teplota i vlhkost klesá se stoupající nadmořskou výškou až po věčný led a sníh na vrcholcích And. Oblast pralesa je charakteristická silnými tropickými dešti a vysokou teplotou. Výjimkou je v tomto případě pouze nejjižnější část, která má chladné zimy a vydatné deště jen sezónně. Díky své rozmanitosti jak geografické, tak klimatické, má Peru zcela mimořádnou biodiverzitu. Byl zde popsán výskyt celkem 21 462 druhů rostlin a živočichů, z toho je 5 855 endemických.

 Hlavní dvě horská pásma Kordiller, které mají dosud činné sopky a seismickou aktivitu, jsou rozdělena vysoko položenou náhorní planinou, na níž je i největší jezero Jižní Ameriky Titicaca (6900 km2).

Podrobné informace o národních parcích Peru.

K dispozici je zde databáze jednotlivých národních parků této země. Pokud máte libovolný dotaz můžete je nám okamžitě zaslat prostřednictvím připojeného informačního formuláře.

Alto Mayo, Ampay

Bahuaja - Sonene

Calipuy, Cerros de Amotape, Cutervo

Huascarán, Huayllay

Junín

Lagunas de Mejía, Lomas de Lachay

Manglares de Tumbes, Manu

Pacaya - Samiria, Pampa Galeras, Paracas

Rio Abiseo

Salinas + Aguada Blanca

Tambopata - Candamo, Tingo Maria, Titicaca, Tumbes

Yanachanga - Chemillen


Pole označená (*) musíte vyplnit.