Cajas

Základní ekoturistické informace o národním parku Cajas (Ekvador), který lze navštívit se společnosti Albatros Travel and Expeditions: lokalizace, přístup, charakteristika, fauna a flóra, možné aktivity.

 Lokalizace

Jižní Ekvádor, 30 km západně od Cuenca (číslo 7 na mapce na úvodní stránce Ekvadoru)

Přístup

Snadný

Charakteristika

285 km2; Horská oblast (3100 - 4450 m n.m.) s velkým množstvím jezer (cca 275) ledovcového původu. Charakteristické ekosystémy: horské a alpinské biotopy, horská step (páramo), v západní části hustý mlžný prales, jezerní a říční biotopy, mokřady (alpinská tundra). Velká biodiverzita rostlin i živočichů.

Fauna + Flóra

Savci:

44 druhů savců

Vačnatci - vačíkovití (Caenolestidae): vačík Caenolestes tatei (endemický druh)

Hlodavci - myšovití (Muridae): křeček Chibchanomys orcesi - endemický druh

- pakovití (Agoutidae): paka horská

Šelmy - medvědovití (Ursidae):medvěd brýlatý

- medvídkovití (Procyonidae): nosál horský

- kočkovití (Felidae): ocelot velký; puma americká

Lichokopytníci - tapírovití (Tapiridae): tapír horský

Sudokopytníci - jelenovití (Cervidae): jelenec běloocasý

Ptáci:

157 druhů ptáků

Tinamy - tinamovití (Tinamidae): tinama andská

Potápky - potápkovití (Podicipedidae): potápka americká a stříbřitá

Vrubozobí - kachnovití (Anatidae): čírka kropenatá; kachna bronzovokřídlá a bystřinná; kachnice kaštanová; ostralka žlutozobá

Dravci - kondorovití (Cathartidae): kondor andský

- jestřábovití (Accipitridae): káně aguja a proměnlivá; krahujec kolumbijský; moták popelavý

- sokolovití (Falconidae): čimango andský; ostříž aplomado; poštolka pestrá

Krátkokřídlí - chřástalovití (Rallidae): lyska andská

Dlouhokřídlí - slukovití (Scolopacidae): bekasina andská a vznešená; jespák dlouhokřídlý a skvrnitý; pisík americký

- kulíkovití (Charadriidae): čejka andská

- rackovití (Laridae): racek andský

Měkkozobí - holubovití (Columbidae): holub pruhoocasý a skalní; hrdlička černouchá

Papoušci - papouškovití (Psittacidae): amazónek červenolící

Sovy - puštíkovití (Strigidae): kalous pustovka; výr virginský

Lelkové - lelkovití (Caprimulgidae): lelek límcový a pruhokřídlý

Svišťouni - rorýsovití (Apodidae): rorýs bělokrký

- kolibříkovití (Trochillidae): inka královský a proměnlivý; kolibřík Baronův (endemický druh pro Cajas), bolivijský, drobný, dřišťálový, duhovohřbetý, Herranův, chimborazský, Lafresnayův, mečozobec, modropláštíkový, modrolící, nachovohřbetý, ostrozobý, safírořitý, turmalinový, velký, Williamův a žhnoucí; sylfa zelenoocasá

Trogoni - trogonovití (Trogonidae): trogon škraboškový

Šplhavci - tukanovití (Ramphastidae): tukan horský

- datlovití (Picidae): datel andský

Pěvci - hrnčiříkovití (Furnariidae): hrnčiřík andský a paramový; hrnčiříkovec proužkovaný; ostrochvostka andská, Azarova, myší a rezavá; skorcovec pruhokřídlý a tlustozobý; šplhálek perlový

- mravenčíkovcovití (Formicariidae): pitule jednobarvá a plavoprsá

- kotingovití (Cotingidae): kotinga červenochocholkatá

- štidlákovití (Rhinocryptidae): štidlák jednobarvý, paramový a Spillmannův

- tyranovití (Tyrannidae): atila proměnlivý; elenie bělokorunkatá; tyran loupeživý a štíhlozobý; tyrančík bělohrdlý, bělopruhý, bystřinný, čárkohrdlý, hbitý, kadeřavý a okrovobřichý; tyranovec běločelý, běloocasý, bledooký, čárkohrdlý, černý, červenokostřecový, punový, rezavočaqpkový, rezavohnědý, skalní, skořicový a žlutočelý

- vlaštovkovití (Hirundinidae): jiřička modrolesklá; vlaštovka hnědobřichá a modrobílá

- krkavcovití (Corvidae): sojka fialová a tyrkysová

- drozdovití (Turdidae): drozd bělohrdlý, světleoký a velký

- skorcovití (Cinclidae):skorec bělohlavý

- konipasovití (Motacillidae): linduška andská

- střízlíkovití (Troglodytidae): střízlík běloprsý, drozdí, jednobarvý, ostřicový, rezavohnědý, rezavohrdlý, slavíkový a šedoprsý

- tangarovití (Thraupidae): háčkozobec tmavý; pitpit azurový, černohřbetý, popelavý, sýkorčí a velký; tangara černohlavá, černoprsá, červenobřichá, hnědobrvá, hnědoproužková, modrohřbetá, papouščí, slzavá, šedohlavá, tmavohřbetá a zlatotemenná; temenáček diamantový

- vlhovcovití (Icteridae): trupiál žlutozobý; vlhovec pacifický

- lesňáčkovití (Parulidae): lesňáček brýlový, černotemenný, korunkatý a pestrý

- strnadovití (Emberizidae): dijuka jednobarvá; háčkozobec lesklý, modrý a tmavý; louskavec andský, horský a proužkoocasý; pěnkavka tmavá; pipilo pruhohlavý; strnadec ranní; strnádek šedotýlý a strnádek Atlapetes latinuchus

- pěnkavovití (Fringillidae): čížek jihoamerický

Obojživelníci:

17 druhů obojživelníků

Žáby - vakorosničkovití (Amphignathodontidae): vakorosnička Gastrotheca sp.

- pralesničkovití (Dendrobatidae): Colostethus sp.

- ropuchovití (Bufonidae): Atelopus sp.

- rohatkovití (Ceratophryidae): vodnice Telmatobius sp.

- bezblankovití (Eleutherodactylidae): bezblanka Eleutherodactylus sp.

 

Rostliny:

Plavuně:

Plavuňotvaré - plavuňovité (Lycopodiaceae): plavuň vidlačka a plavuně Lycopodium capellae, L. compactum, L. contiguum, L. jussiaei, L. magellanicum a L. thyoides; plavuňka Lycopodiella sp.

- vranicovité (Huperziaceae): plavuně Huperzia capellae, H. compacta, H. crassa, H. hippuridea, H. hypogaea, H. hystrix, H. lindenii, H. polylepidetorum, H. reflexa, H. rufescens, H. scabrida, H. sellifolia, H. talpiphila a H. tetragona

Vranečkotvaré - vranečkovité (Selaginellaceae):

Šídlatkotvaré - šídlatkovité (Isoëtaceae): šídlatky Isoetes andina a I. novo-granadensis

Chvojníky:

Chvojníkotvaré - chvojníkovité (Ephaerdaceae): chvojníky Ephedra americana a E. rupestris

Kapradiny:

Cyatheales - Dicksoniaceae: Lophosoria contracta a L. quadripinnata

Osladičotvaré - osladičovité (Polypodiaceae): Campyloneurum angustifolium, C. asplundii, C. densifolium a C. solutum; Grammitis moniliformis; osladiče Polypodium mindense a P. murorum; Pecluma curvans

- kapraďovité (Dryopteridaceae): Elaphoglossum lasioglottis, E. minutum, E. ovatum, E. paleaceum a E. yatesii; kapradina Polystichum orbiculatum

- netíkovité (Pteridaceae): Cheilanthes bonariensis; Eriosorus cheilanthoides a E. rufescens; Jamesonia alstonii, J. boliviensis, J. cinnamomea a J. goudotii

- papratkovité (Woodsiaceae): puchýřník křehký

- sleziníkovité (Aspleniaceae): sleziníky Asplenium cuspidatum, A. fragile, A. monanthes a A. triphyllum

- kapradiníkovité (Thelypteridaceae): kapradiník Thelypteris pilosula

- hasivkovité (Dennstaedtiaceae): Hypolepis crassa

- žebrovicovité (Blechnaceae): žebrovice Blechnum loxense

Hadilkotvaré - jazykovité (Ophioglossaceae): hadilka Ophioglossum crotalophoroides

Blánatcotvaré - blánatcovité (Hymenophyllaceae): blánatec Hymenophyllum trichophyllum; vláskatec Trichomanes sp.

Gleicheniales - Gleicheniaceae: Gleichenia simplex; Sticherus revolutus a S. simplex

Přesličky:

Přesličkotvaré - přesličkovité (Equisetaceae): přeslička Equisetum bogotense

Nahosemenné:

Podocarpales - Podocarpaceae: Podocarpus sprucei

Dvouděložné:

Vavřínotvaré - vavřínovité (Lauraceae): obaleň Ocotea infrafoveolata

Pryskyřníkotvaré - pryskyřníkovité (Ranunculaceae): Oreithales integrifolia; pryskyřníky Ranunculus flagelliformis, R. geranioides, R. limoselloides, R. peruvianus a R. praemorsus; sasanka Anemone jamesonii; žluťucha Thalictrum podocarpum

- dřišťálovité (Berberidaceae): dřišťály Berberis lutea, B. pichinchensis, B. pindilicensis a B. rigida

Brukvotvaré - brukvovité (Brassicaceae): brukev Brassica sp.; Brayopsis colombiana; chudiny Draba confertifolia, D. stylosa a D. violacea; Eudema nubigena a E. rupestris; potočnice lékařská; řeřišnice Cardamine bonariensis

- lichořeřišnicovité (Tropaeolaceae): lichořeřišnice Tropaeolum smithii

Hvozdíkotvaré - hvozdíkovité (Caryophyllaceae): písečnice Arenaria sp.; ptačinec Stellaria leptopetala; rožce Cerastium danguyi a C. mollissimum; silenka Silene sp.

- šruchovité (Portulacaceae): rozestálka Calandrinia acaulis

- rdesnovité (Polygonaceae): Muehlenbeckia tamnifolia a M. volcanica; šťovík menší a šťovík Rumex tolimensis

- nocenkovité (Nyctaginaceae): Colignonia pentoptera

Santálotvaré - jmelovité (Viscaceae): Dendrophthora lindeniana a D. pearcei

- ochmetovité (Lorantahaceae): Tristerix longebracteatus

Slézotvaré - slézovité (Malvaceae): mračňák Abutilon vexillarium; Nototriche sp.

Růžotvaré - růžovité (Rosaceae): acéna Acaena ovalifolia; Hesperomeles obtusifolia; jahodník obecný; kuklík Geum peruvianum; Lachemilla andina, L. angustata, L. galioides, L. hispidula, L. nivalis, L. orbiculata, L. rivulorum, L. uniflora a L. vulcanica; mochna Potentilla dombeyi; ostružiníky Rubus coriaceus a R. glabratus; Polylepis incana, P. lanuginosa, P. reticulata a P. weberbaueri - tzv. papírové stromy" jediné stromy ve výškách nad 3300 m

- kopřivovité (Urticaceae): kopřiva Urtica sp.

Šťavelotvaré - Cunoniaceae: Weinmannia fagaroides

- Elaeocarpaceae: Vallea stipularis

Lomikamenotvaré - lomikamenovité (Saxifragaceae): lomikámen Saxifraga magellanica

- tlusticovité (Crassulaceae): masnice vodní; pupovice Echeveria quitensis; tlustice Crassula venezuelensis

- meruzalkovité (Grossulariaceae): rybíz Ribes andicola, R. erectum, R. hirtum a R. lehmannii

- zrnulovité (Haloragidaceae): stolístek (Myriophyllum quitense)

Bobotvaré - bobovité (Fabaceae): jetel plazivý; lupiny Lupinus microphyllus a L. tauris; Otholobium mexicanum; tolice Medicago sp.; vikev Vicia setifolia

- vítodovité (Polygalaceae): Monnina crassifolia, M. ligustrifolia, M. pseudoaestuans, M. revoluta a M. salicifolia

Bukotvaré - vřesnovité (Myricaceae): Myrica parvifolia

Proteales - Proteaceae: Lomatia hirsuta; Oreocallis mucronata

Malpighiales - violkovité (Violaceae): Hybanthus parviflorus; violky Viola bangii a V. pygmaea

- úporovité (Elatinaceae): úpor Elatine ecuadoriensis

- třezalkovité (Hypericaceae): třezalky Hypericum aciculare, H. brevistylum, H. decandrum, H. quitense, H. silenoides a H. sprucei

Kakostotvaré - kakostovité (Geraniaceae): kakosty Geranium maniculatum, G. multipartitum a G. sibbaldioides

Mýdelníkotvaré - Meliaceae: Trichilia obovata

Myrtotvaré - Melastomataceae: Brachyotum confertum, B. jamesonii, B. ledifolium a B. lindenii; Miconia chionophila, M. pernettifolia a M. salicifolia

Miříkotvaré - miříkovité (Apiaceae): Arracacia elata; Azorella biloba a A. pedunculata; Lilaeopsis schaffneriana; máčka Eryngium humile; mrkev Daucus sp.; Niphogeton azorelloides; Oreomyrrhis andicola; pupečník Hydrocotyle sp.

Vřesovcotvaré - vřesovcovité (Ericaceae): brusnice Vaccinium floribundum; Disterigma empetrifolium; libavka Gaultheria glomerata; Macleania rupestris; Pernettya prostrata

- samoduťovité (Symplocaceae): samoduť Symplocos nana

- Myrsinaceae: Myrsine andina a M. dependens

Escalloniales - Escalloniaceae: Escallonia myrtilloides

Hořcotvaré - hořcovité (Gentianaceae): Halenia minima, H. serpyllifolia, H. taruga-gasso a H. weddelliane; hořec Gentiana sedifolia; hořečky Gentianella cerastioides, G. foliosa, G. hirculus, G. hyssopifolia, G. longibarbata, G. rapunculoides a G. saxifragoides; zeměžluč okolíkatá

- klejichovité (Asclepiadaceae): Cynanchum sp.

- mořenovité (Rubiaceae): Arcytophyllum capitatum, A. ciliolatum, A. filiforme, A. setosum a A. vernicosum; korálovka andská; svízele Galium corymbosum a G hypocarpium

Brutnákotvaré - brutnákovité (Boraginaceae): Plagiobothrys linifolius; Tournefortia polystachya

Hluchavkotvaré - hluchavkovité (Lamiaceae): čistec bahenní; klinopád Clinopodium nubigenum; saturejky Satureja jamesonii a S. nubigena; šalvěj Salvia corrugata

- jitrocelovité (Plantaginaceae): jitrocel větší a jitrocele Plantago australis, P. linearis, P. rigida, P. sericea a P. tubulosa

- bublinatkovité (Lentibulariaceae): tučnice Pinguicula calyptrata

- krtičníkovité (Scrophulariaceae): Alonsoa meridionalis; Castilleja ecuadorensis, C. fissifolia, C. nubigena, C. pumila a C. virgata; lepnice Bartsia crisafullii, B. flava, B. laticrenata, B. pedicularoides a B. stricta; Ourisia chamaedrifolia a O. muscosa; pantoflíčky Calceolaria ericoides, C. mexicana, C. nivalis, C. perfoliata a C. rosmarinifolia; rozrazil douškolistý; Sibthorpia repens; všivec Pedicularis incurva

- komulovité (Buddlejaceae): komule Buddleja incana

Lilkotvaré - lilkovité (Solanaceae): Cestrum peruvianum; lilek brambor a lilky Solanum furcatum, S. nitidum a S. ruizii ; Saracha quitensis

Štětkotvaré - kalinovité (Viburnaceae): kaliny Viburnum hallii a V. triphyllum

- kozlíkovité (Valerianaceae): kozlíky Valeriana bracteata, V. cernua, V. henrici, V. hirtella, V. humboldtii, V. microphylla, V. niphobia, V. plantaginea, V. pyramidalis, V. rigida, V. secunda a V. tomentosa

Hvězdnicotvaré - hvězdnicovité (Asteraceae): Achyrocline alata; Ageratina cuencana; Aphanactis villosa; Baccharis alaternoides, B. arbutifolia, B. buxifolia, B. caespitosa, B. genistelloides, B. macrantha, B. teindalensis, B. tricuneata a B. trinervis; Barnadesia arborea; dvouzubec Bidens humilis a trplinervia; Chrysactinium acaule; Chuquiraga jussieui - endemický druh v Ekvadoru; Cotula mexicana; Diplostephium ericoides, D. espinosae, D. glandulosum, D. hartwegii; D. macrocephalum, D. oblanceolatum a D. rupestre; Dorobaea pimpinellifolia; Gamochaeta americana; Gynoxys baccharoides, G. buxifolia a G. miniphylla; jestřábník Hieracium frigidum; kopretina velkokvětá; Lasiocephalus involucratus, L. lingulatus a L. ovatus; Llerasia assuensis; Loricaria thuyoides; Mikania sp.; mléč Sonchus sp.; Monticalia peruviana a M. vaccinoides; Munnozia sp.; Mutisia alata a M. lehmannii; Oritrophium crocifolium, O. limnophilum a O. peruvianum; Pentacalia andicola, P. arbutifolia, P. empetroides, P. myrsinites, P. peruviana a P. vaccinioides; Perezia multiflora a P. pungens; Plagiocheilus solivaeformis; prasetník Hypochaeris sessiliflora; protěže Gnaphalium dombeyanum a G. tenue); sadec Eupatorium sp.; Sigesbeckia sp.; starčeky Senecio chionogeton a S. tephrosioides; Tridax angustifolia; turan Erigeron ecuadoriensis; turanka Conyza sp.; Verbesina kingii; Werneria humilis, W. nubigena a W. pygmaea; Xenophyllum humile a X. roseum

- zvonkovité (Campanulaceae): Lysipomia cuspidata, L. multiflora, L. sphagnophila a L. vitreola; Siphocampylus giganteus

Pepřotvaré - pepřincovité (Peperomiaceae): pepřince Peperomia galioides a P. hartwegiana

Jednoděložné:

Šmelotvaré - rdestovité (Potamogetonaceae): rdest Potamogeton paramoanus

- bařičkovité (Juncaginaceae): Lilaea scilloides

Liliotvaré - kýchavicovité (Melanthiaceae): kohátka Tofieldia sp.

- Alstroemeriaceae: Bomarea chimborazensis, B. glaucescens, B. multiflora a B. torta

Lipnicotvaré - lipnicovité (Poaceae): Aciachne flagellifera; Deyeuxia coarctata; kostřava Festuca subulifolia; lipnice roční a lipnice Poa paramoensis; medyněk vlnatý; Muhlenbergia ligularis; Neurolepis aristata a N. villosa; Ortachne erectifolia; ovsíček obecný; paspaly Paspalum bonplandianum a P.humboldtianum; psinečky Agrostis breviculmis, A. mertensii a A. tolucensis; sveřep americký a sveřepy Bromus lanatus a B. pitensis; tomka vonná; třeslice Briza mandoniana; trojštěty Trisetum irazuense a T. spicatum; třtiny Calamagrostis ecuadoriensis, C. intermedia - dominantní travina zóny páramo, C. jamesonii, C. ligulata, C. nitida, C. nuda, C. steyermarkii a C. teretifolia; válečka Brachypodium mexicanum

- sítinovité (Juncaceae): biky Luzula gigantea, L. racemosa a L. vulcanica; Distichia acicularis a D. muscoides; sítina tenká, žabí a sítiny Juncus arcticus, J. microcephalus, J. pallescens, J. procerus a J. stipulatus

- šáchorovité (Cyperaceae): hrotnosemenky Rhynchospora hieronymi, R. macrochaeta, R. oreoboloidea a R. ruiziana; Oreobolopsis inversa; Oreobolus goeppingeri; ostřice Carex crinalis, C. jamesonii a C. tristicha; skřípina Scirpus rigidus; suchopýrek Trichophorum rigidum; Uncinia hamata

- bromeliovité (Bromeliaceae): Puya clava-herculis; tilandsie Tillandsia complanata

- Eriocaulaceae: Paepalanthus espinosianus

- Xyridaceae: Xyris subulata

Chřestotvaré - kosatcovité (Iridaceae): badil Sisyrinchium palustre; Orthrosanthus chimboracensis

- amarylkovité (Amaryllidaceae): Stenomesson aurantiacum

- vstavačovité (Orchidaceae): Aa colombiana a A. maderoi; Cranichis sp.; Epidendrum excisum, E. geminiflorum, E. holmnielsenii, E. pteroglottis a E. scabrum; Fernandezia myrtillus; Gomphichis macbridei; Lepanthes alticola, L. monoptera a L. mucronata; Masdevallia sp.; měkčilky Malaxis hoppii a M. quadrata; Miltonia sp.; Myrosmodes; Odontoglossum angustatum; Oncidium cultratum; Pachyphyllum sp.; Pleurothallis declivis, P. deflexa, P. jamesonii a P. spiralis; Ponthieva sylvicola; Pterichis parvifolia; Stelis muscosa

Možné aktivity

Pěší turistika a trekking - značené trasy různé délky a obtížnosti

horolezectví, rybaření.

Poznámka

Parkem prochází stará silnice Inků, dobře patrná na mnoha místech, která spojovala Cuencu (Tomebamba) s Paredones

Nejlepší doba pro návštěvu VIII-I

Foto - zdroj fotogalerie Albatros Travel and Expeditions

Kontaktujte nás

Pokud si chcete s námi smluvit schůzku a zeptat se na detaily možné expedice do tohoto národního parku, vyplňte níže uvedený formulář.


Pole označená (*) musíte vyplnit.

Ověřovací kód