Jižní Amerika

Kompletní databáze ekoturistických informací o národních parcích Jižní Ameriky.

Jižní Amerika je kontinent, který celý leží na západní polokouli a z větší části na polokouli jižní. Jen Mapa - Jižní Amerikarelativně malá část se nachází na polokouli severní. Někdy bývá považována za pouhý subkontinent jednotné Ameriky.

Na západě je Jižní Amerika ohraničena Tichým oceánem, na severu a východě pak oceánem Atlantickým. Na severozápadě je spojena úzkou šíjí se Severní Amerikou a ohraničena pobřežím Karibského moře. Na území Jižní Ameriky se nachází dvanáct nezávislých států a dvě zámořská území patřící evropským státům (Francouzská Guyana a Falklandské ostrovy).

Rozloha Jižní Ameriky je 17 480 000 km2. Populace podle odhadu z roku 2005 byla něco přes 371 miliónů obyvatel. Svou rozlohou je to čtvrtý největší kontinent (po Asii, Africe a Severní Americe), počtem obyvatel je pátý (po Asii, Africe, Evropě a Severní Americe). Většina kontinentu leží v tropickém pásmu.

Většina obyvatelstva Jižní Ameriky se koncentruje podél západního a východního pobřeží kontinentu. Vnitrozemí i jižní oblasti jsou osídleny jen řídce. Geografickému profilu západu Jižní Ameriky dominuje souslé pásmo vysokých hor - And. V kontrastu s tím ve východní části se nacházejí jak oblasti hor a vysočin, tak ohromné plochy nížin obsahující povodí toků velkých řek - Amazonky, Paraná a Orinoka.

Tradičně se k Jižní Americe přiřazují ostrovy ležící na kontinentálním šelfu podél severního pobřeží kontinentu v Karibském moři. Ostatní větší ostrovy patřící k Jižní Americe je soostroví Galapágy (patří Ekvádoru), Velikonoční ostrov, který leží v Oceánii, ale politicky patří Chile, Chiloe (také patří Chile) a Ohňová země, která je rozdělena mezi Chile a Argentinu.

Na území Jižní Ameriky se nachází nejvyšší vodopád světa (Salto Angel ve Venezuele), nejvyšší vodopád, Peruve kterém voda padá bez doteku podloží (Kaieteur Falls v Guyaně); největší řeka světa objemem vody (Amazonka); nejdelší horské pásmo světa (Andy s nejvyšší horou Aconcagua - 6962 m); nejsušší místo na světě (poušť Atacama); nejrozsáhlejší deštný prales světa (Amazonský prales); nejvýše položené hlavní město světa (La Paz v Bolívii); nejvýše položené splavné jezero světa (jezero Titicaca) a nejjižnější trvale osídlené místo světa kromě Antarktidy (Puerto Toro v Chile).

Jižní Amerika je společně s jihovýchodní Asií místem nejbohatší biodiverzity na světě. Je místem výskytu mnoha jedinečných a endemických druhů živočichů. Amazonské pralesy pak poskytují domov asi největšímu počtu rostlinných i živočišných druhů na světě (hlavně hmyz).

Navštívili byste rádi tento mimořádný a různorodý kontinent? Pak využijte naší ekoturistické databáze.

Podrobné informace.

Pokud plánujete cestu do jedinečných národních parků Jižní Ameriky, pokračujte na informace o národních parcích jednotlivých zemí. K dispozici je zatím databáze národních parků několika zemí tohoto kontinentu. Nabídka národních parků dalších zemí bude průběžně doplňována. Pokud máte libovolný dotaz nebo požadavek, můžete nám je okamžitě zaslat prostřednictvím připojeného informačního formuláře.

Chile

Ekvádor

Peru

Venezuela


Pole označená (*) musíte vyplnit.