Nunavut

Základní ekoturistické informace o kanadském teritoriu Nunavut a národních parcích, které v něm lze navštívit společně s Albatros Travel and Expeditions.

Nunavut je největší a nejsevernější teritorium Kanady. Má rozlohu 2 093 190 km² (zhruba jako celá  Nunavut - mapazápadní Evropa) a něco málo přes 30 000 obyvatel (odhad 2006). Jde o jedno z nejřidčeji osídlených území na Zemi (zhruba 0,01 obyvatele na km čtvereční). Největším a hlavním městem je Iqaluit.

Jde o samosprávné území Eskymáků s rozsáhlou autonomií vytvořené 1. dubna 1999 odtržením od Severozápadních teritorií. Původní obyvatelé tvoří asi 85 % obyvatelstva, v drtivé většině jde o Eskymáky. Něco málo přes 70 % obyvatel deklaruje jako svůj mateřský jazyk některý z eskymáckých jazyků (na rozdíl od Indiánů z provincií, kteří dnes většinou už mluví anglicky). Dva nejrozšířenější z nich jsou vedle francouzštiny a angličtiny úředními jazyky teritoria.

K teritoriu patří asi 1,9 miliónu km2 pevniny a 161 000 km2 vodních ploch v severní Kanadě. Zahrnuje část severoamerické pevniny, většinu Arktického souostroví a veškeré ostrovy v zálivech Hudson, James a Ungava. Kdyby Nunavut byl samostatný stát, byl by 13. největším státem světa. Nunavut má pozemní hranici se Severozápadním teritoriem jak na pevnině, tak i na několika ostrovech, hranici s Manitobou na pevnině na jihu a kratičkou hranici s provincií Newfoundland a Labrador na ostrově Killing. Mořskou hranici má s provincií Quebec, Ontario a Manitoba a také s Grónskem.

 

Zkuste se podívat, co zajímavého nabízejí jednotlivé národní parky a přírodní rezervace kanadského teritoria Nunavut.

Naleznete zde detailní informace o konkrétních národních parcích, které s námi můžete navštívit

Auyuittuq

Quttinirpaaq 

Sirmilik

Ukkusiksalik