Kanada

Kompletní databáze ekoturistických informací o národních parcích Kanady.

Kanada je zemí ležící v Severní Americe. Politicky je federací 10 provincií a 3 teritorií. Rozkládá se v severníMapa - Kanada části kontinentu od Atlantického až po Tichý oceán a na sever až po Severní ledový oceán. Svour rozlohou 9,98 miliónu čtverečních kilometrů je druhou největší zemí světa., rozkládající se v severní části Severní Ameriky. Pozemní hranice Kanady s USA je svou délkou nejdelší hranicí mezi dvěma státy na světě (8 891 km).

Kanada zaujímá vetší část rozlohy Severní Ameriky. Pozemní hranici má jen na jihu s většinovou částí USA a na severozápadě se státem Aljaška. Ostrov Grónsko leží severovýchodně od Kanady a francouzská území St. Pierre a Miquelon leží v Atlantiku jižně od Newfoundlandu. Kanadě patří i nejsevernější trvale osídlené místo - vojenská základna na severním cípu Ellesmerova ostrova (82,5o severní šířky) ve vzdálenosti pouhých 817 km od severního pólu. Většina rozlohy kanadské Arktidy je pokryta věčně zmrzlou zemí - permafrotem. Kanada má nejdelší pobřežní linii ze všech států světa - 202 080 km.

Od skončení poslední doby ledové je možno va území Kanady rozlišit celkem osm rozsáhlých oblastí lesů včerně jehličnetých lesů na území tzv. Kanadského štítu. Kanada má asi 31 700 velkých jezer, víc než jakákoli jiná země na světě, které jsou obrovskou zásobárnou sladké vody. Ve Saklistých horách i Příbřežním pásmu jsou velké ledovce - další zásobárny vody. Západní část Kanady je geologicky aktivní s častými zemětřeseními a potenciálně aktivními sopkami.

Kanada s hustotou oyvatelstva asi 3,3 obyvatele na čtvereční kilometr patří k nejřidšeji osídleným zemím světa. Nejhustěji osídlené části země leží na jihu - oblast kolem města Quebec v jižní části provincie Quebec a v jižním Ontariu podél pobřeží Velkých jezer a Řeky Sv. Vavřince.

Průměrné zimní a letní teploty se na území Kanady často významně liší podle regionu. Zimy v mnoha částech země mohou být velmi kruté - zejména ve vnitrozemí a v oblasti prérií, kde panuje typické kontinentální podnebí bývají běžné teploty přes den kolem -15oC, ale mohou klesnout i pod -40oC a bývají doprovázeny silným větrem. V regionech dále od pobřeží může sníh ležet téměř šest měsíců v roce, na severu jsou pak místa, kde sníh zůstává ležet i celý rok. Pobřežní Britská Kolumbie má mírné klima s mírnými a deštivými zimami. Na východním i západním pobřeží dosahují letní teploty hodnot kolem 20oC, zatímco průměrné letní teploty na ostatním území bývají mezi 25 až 30oC a ve vnitrozemí mohou ojediněle i přesáhnout 40oC.

Podrobné informace o národních parcích Kanady.

K dispozici je zde databáze národních parků v jednotlivých provinciích a teritoriích této země. Pokud máte libovolný dotaz můžete je nám okamžitě zaslat prostřednictvím připojeného informačního formuláře.


Pole označená (*) musíte vyplnit.