Sierra de Guadarrama

Základní ekoturistické informace o národním parku Sierra de Guadarrama (Španělsko) - lokalizace, přístup, charakteristika, fauna a flóra, možné aktivity.

LokalizaceSierra de Guadarrama National Park

Centrální Španělsko, asi 40 km severně od Madridu.

Přístup 

Snadný. Celá oblast je protkaná sítí silnic i železnic z Madridu i Segovie. Cesta z centra Madridu trvá méně než hodinu.

Charakteristika

340 km2; Pohoří Guadarrama tvořící východní část centrálního horského systému. Horský hřeben nepříliš strmých vrcholů a širokých údolí se táhne od jihozápadu na sevrovýchod v délce asi 80 km. Nejvyšším bodem je hora Peňalara vysoká 2428 metrů. Klima na Sierra de Guadarrama se vyznačuje vysokým úhrnem srážek, které dávají vznik početným potokům a řekám. Průměrný roční úhrn srážek je od 500 do 2500 mm v závislosti na nadmořské výšce s tím, že srážky jsou koncentrovány mimo letní měsíce. Přes léto bývá v celé oblasti velmi sucho. Pohoří Sierra de Guadarrama se vyznačuje bohatou geologickou diverzitou podle skladby hornin a jejich původu - od vyvřelin starých více než 500 miliónů let až po mnohem mladší usazeniny. Čtvrtohorní ledovce měly největší vliv na charakter krajiny - daly vznik příkrým srázům, morénám i ledovcovým jezerům. Charakteristické ekosystémy: lesy mírného pásma, středomořské lesy (v nižších polohách), jalovcové a čilimníkové houštiny, horské a alpinské louky, sladkovodní ekosystémy (jezera a řeky).

Fauna + Flóra

Seznam druhů - viz příloha dole.

(seznam druhů nemusí být kompletní)

Možné aktivitySierra de Guadarrama National Park

Horská turistika, horolezectví. MNožství turistických tras.

Horské sporty, lyžování, koupání v jezerech, horská kola, jízda na koni, kaňoning.

Poznámka

Hojně navštěvovaný národní park v blízkosti Madridu.

Pozůstatky ovčáckých salaší na mnoha úbočích a vrcholech hor.

Kontaktujte nás

Pokud si chcete s námi smluvit schůzku a zeptat se na detaily možné expedice do tohoto národního parku, vyplňte níže uvedený formulář.

Pole označená (*) musíte vyplnit.