Doňana

Základní ekoturistické informace o národním parku Doňana (Španělsko) - lokalizace, přístup, charakteristika, fauna a flóra, možné aktivity.

LokalizaceDoňana

Jihozápadní Španělsko mezi městy Sevilla a Huelva a pobřežím Atlantického oceánu.

Přístup

Snadný. Po dobré silnici z měst Sevilla nebo Huelva. Vjezd do parku je přísně kontrolován - žádná vozidla bez povolení do parku nesmí vjíždět.

Charakteristika

543 km2; Plochá nížinná oblast. Oblast, kde se řeka Guadalquivir vlévá deltou do Atlantického oceánu s velkým množstvím mokřadů, mělkých proudů a písečných dun. Na roozdíl od většiny delt ostatních řek se voda do oceánu však dostává jediným řečištěm poblíž Sanlúcar de Barrameda. Zbytek bývalých koryt je v současnosti blokován pásmem vysokých dun. Výjimečná biodiverzita v evropských podmínkách. Nejdůležitější shromaždiště tažných ptáků pro stovky druhů. Park má mírné typisky středomořské klima charakterizované suchými léty a relativně vlhkými zimami. Vložená období dešťů jsou zejména na jaře a na podzim. Teploty v průběhu roku jsou mírné, kolísání mezi zimou a létem je zhruba 17oC. Charakteristické ekosystémy: středomořský les, sladkovodní i brakické mokřady a bažiny, písečné duny, sladkovodní ekosystémy, moře a mořské pobřeží.

Fauna + Flóra

Seznam druhů - viz příloha dole.

(seznam druhů nemusí být kompletní)

Možné aktivity

Doňana

Rozsáhá síť stezek je výborným prostředkem pro poznání této výjimečné oblasti jak pěšky tak na kole.

Exkurze vozem 4x4 (pouze s průvodcem).

Plavba lodí po řece, projížďky na koni, lety horkovzdušným balónem, surfing a windsurfing.

Poznámka

Ekologicky mimořádně citlivá oblast zapsaná mezi světové přírodní dědictví UNESCO.

Biosférická rezervace.

Park byl výrazně poškozen protržením hráze přehrady u dolů severně od parku v dubnu 1998. Do vod parku se tenkrát dostaly asi 4 milióny krychlových metrů silně kyselé vody kontaminované těžkými kovy.

Neustálou hrozbou pro park jsou nově zakládaná rýžová pole severně u města El Rocio, odkud se do mokřadů dostává voda kontaminovaná pesticidy.

Kontaktujte nás

Pokud si chcete s námi smluvit schůzku a zeptat se na detaily možné expedice do tohoto národního parku, vyplňte níže uvedený formulář.

Pole označená (*) musíte vyplnit.