Aigüestortes i Estany de Sant Maurici

Základní ekoturistické informace o národním parku Aigüestortes i Estany de Sant Maurici (Španělsko) - lokalizace, přístup, charakteristika, fauna a flóra, možné aktivity.

Lokalizace

Severní Španělsko, Katalánsko. Asi 120 km severně od města Lleida.

Přístup

Snadný. Po asfaltové silnici z vesnic Boí nebo Espot.

Charakteristika

141 km2; Divoká horská oblst Pyrenejí s horskými štíty dosahujícími výšky až 3017 m (Besiberri) a s téměř dvěma sty jezer často ledovcového původu. Nadmořská výška parku se pohybuje od 1600 do 3000 metrů a zahrnuje čtyři hlavní vegetační zóny: spodní a horní montánní zónu, subalpinsko a alpinskou zónu. Na západní straně přístupné od vesnice Boí se rozkládá planina Aigüestortes, která je po většině plochá a pomalu protékající řeka zde může meandrovat. Na východní straně poblíž vesnice Espot se nachází jezero Sant Maurici, jedno z nejznámějších v celém regionu, od něhož lze pozorovat nádherné panorama dvou vrcholů hory Encantats. Klima parku je poměrně chladné. Průměrná teplota kolísá mezi 0 až 5oC. Ve vyšších oblastech se teplota během zimy málokdy dostane nad 0oC. Průměrný roční úhrn srážek je 900 - 1300 mm ve vyšších polohách většinou ve formě sněhu. Charakteristické ekosystémy: lesy mírného pásma, horské louky, alpinské biotopy, sladkovodní ekosystémy, mokřady.

Fauna + Flóra

Seznam druhů - viz příloha dole.

(seznam druhů nemusí být kompletní)

Možné aktivity

Pěší turistika - množství stezek různé délky a obtížnosti. Transpyrenejská stezka GR-11 značená červeně vede napříč parkem z jedné strany na druhou.

Horská kola jsou povolena pouze na asfaltových cestách.

Poznámka

Jediný národní park v Katalánsku.

Na území parku není povolen vjezd soukromých vozidel.

V regionu se nachází velké množství architektonických památek včetně katalánských kostelů v románském stylu v údolí Vall de Boí. Tyto kostely jsou na Seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Kontaktujte nás

Pokud si chcete s námi smluvit schůzku nebo se jen zeptat se na detaily možné expedice do tohoto národního parku, vyplňte níže uvedený formulář.

Pole označená (*) musíte vyplnit.