Španělsko

Kompletní databáze ekoturistických informací o národních parcích Španělska.

Španělsko je stát ležící na Pyrenejském poloostrově. Na jihu a východě je Španělsko ohraničeno Mapa ŠpanělskaStředozemním mořem kromě velmi krátké pozemní hranice s Gibraltarem. Na severu a severovýchodě hraničí s Andorrou a Francií a Biskajským zálivem. Západ a severozápad země tvoří hranici s Portugalskem a také ho omývá Atlantský oceán. Španělsko je společně s Marokem a Francií jedna ze tří zemí, které mají současně přístup k Atlantickému oceánu i ke Střadozemnímu moři. Španělská hranice s Portugalskem je dlouhá 1 214 km a je nejdelší nepřerušenou hranicí uvnitř Evropské Unie.

Ke Španělskému království patří i Kanárské ostrovy v Atlantském oceánu poblíž afrického pobřeží a Baleárské ostrovy ve Středozemním moři. Součástí Španělska jsou i dvě autonomní enklávy v severní Afrive Ceuta a Melilla na území Maroka. Svou rozlohou 505 992 km2 je Španělsko druhou největší zemí západní Evropy a Evropské Unie, pátou největší zemí Evropy a 52. největší zemí světa.

Vnitrozemí Španělska dominují vysoko položené náhorní plošiny a pohoří jako Pyreneje nebo hlavní horská pásma Cordillera Cantabrica, Sistema Ibérico, Sistema Central, Montes de Toledo, Sierra Morena a Sistema Penibético, jejíž nejvyšší hora - 3 478 m vysoký Mulhacén v pohoří Sierra Nevada - je nejvyšším bodem vnitrozemí Iberijského poloostrova. Nejvyšší horu Španělska je ale Teide, 3 718 m vasoká aktivní sopka na Kanárských ostrovech. Meseta Central je ohromná náhorní plošina v srdci pevninského Španělska. 

Z těchto pohoří vytékají největší řeky Španělska - Tajo, Ebro, Duero, Guadiana a Guadalquivir. Podél pobřeží se rozkládají náplavové roviny, největší z nich je v deltě řeky Guadalquivir v Andalusii. na východě jsou údolí řek Segura, Júcar a Turia. Z východu Španělsko omývá Středozemní moře, ve kterém se nachází Baleárské ostrovy. Ze severu Biskajským zálivem, ze západu Atlantským oceánem, ve kterém se nachází Kanárské ostrovy.

Na území Španělska je možno rozlišit tři základní klimatické oblasti:

  • Středozemské klima charkterizované suchým a horkým létem a vlhkou a mírnou zimou. Toto klima s mírnými obměnami zasahuje i do některých dalších oblastí, kde je klima s výraznějšími extrémy - horká léta a chladné zimy jako např. v centrálním a severocentrálním Španělsku.
  • Semiaridní klima v jihovýchodní části země, zejména v oblasti Murcia a v údolí řeky Ebro.
  • Oceánské klima: ostré zimy s klidnými léty (trošku chladnějšími) v severní části země - hlavně v Baskicku, Asturii, Kantabrii a v části Galicie. Zimní i letní teploty jsou zde ovlivněny působením oceánu.

Vedle těchto hlavních klimatických zón je ve Španělsku zastoupena i zóna alpinského klimatu v Pyrenejích nebo Sierra Nevadě a typické subtropické klima na Kanársých ostrovech.

 

Pokud chcete poznat národní parky Španělska, pak využijte naší ekoturistické databáze.

Podrobné informace o národních parcích Španělska.

K dispozici je zde databáze jednotlivých národních parků této země. Pokud máte libovolný dotaz můžete je nám okamžitě zaslat prostřednictvím připojeného informačního formuláře.

Aigüestortes i Estany de Sant Maurici, Archipiélago de Cabrera

Cabaňeros, Caldera de Taburiente

Doňana

Garajonay

Illas Atlánticas de Galicia

Monfragüe

Ordesa y Monte Perdido

Picos de Europa

Sierra de Guadarrama, Sierra de las NievesSierra Nevada

Tablas de Daimiel, Teide, Timanfaya


Pole označená (*) musíte vyplnit.