Westland Tai Poutini

Základní ekoturistické informace o národním parku Westland Tai Poutini (Nový Zéland) - lokalizace, přístup, charakteristika, fauna a flóra, možné aktivity.

LokalizaceWestland Tai Poutini

Zhruba v polovině západního pobřeží Jižního ostrova Nového Zélandu

Přístup

Většinou snadný, do některých částí velmi obtížný. Jediný přístup po silnici je po státní silnici č. 6 z Hokitita na severu (asi hodina a půl jízdy) nebo z Haastu na jihu (asi dvě hodiny jízdy). Značná část parku je přístupná pouze helikoptérou.

Charakteristika

1 175 km2; Velmi rozmanitá krajina - oblast od nejvyšších vrcholků Jižních Alp až po odlehlé pobřeží. Strmá zalesněná východní úbočí jsou často přerušena neprůchodnými stržemi. Podél pobřeží jsou pláně s mnoha jezery, mokřady a široká ústí řek. Více než 60 ledovců - ledovce Fox a Franz Josef se pohybují rychlostí až čtyři metry za den (tj. asi desetkrát rychleji než většina údolních ledovců). Oba dva tyto ledovce patří mezi nejsnáze dostupné ledovce na světě i tím, že jejich čelo je v nadmořské výšce jen asi 300 metrů. Oba ledovce procházejí hustým pralesem, a tak tvoří velmi neobvyklou kombinaci ekosystémů. Charakteristické ekosystémy: horské a alpinské ekosystémy, sladkovodní ekosystémy (jezera a řeky), mořské a pobřežní ekosystémy, lesy mírného pásma, travnaté pláně, mokřady.

Fauna + Flóra

Seznam druhů - viz příloha dole

Možné aktivity

Westland Tai Poutini

Pěší turistika - krátké a lehké trasy na západě i dlouhé a velmi obtížné trasy na východě parku

Lov introdukovaných savců, vyhlídkové lety, horolezectví (náročné), skialpinismus, kajak, horská kola

Poznámka

Podél pobřeží jsou zbytky starých zlatokopeckých osad

Mimořádně krásná krajina - park je zapsán na Seznamu světového přírodního dědictví UNESCO

Některé části parku jsou značně odlehlé

horké prameny,

Zajímavě hnědá barva vody v řekách a jezerech v nížinách - důsledek rozkladu rostlinného materiálu v lesích, pohyb ledovců až 4 m denně!

Kontaktujte nás

Pokud si chcete s námi smluvit schůzku a zeptat se na detaily možné expedice do tohoto národního parku, vyplňte níže uvedený formulář.

Pole označená (*) musíte vyplnit.