Fiordland

Základní ekoturistické informace o národním parku Fiordland (Nový Zéland) - lokalizace, přístup, charakteristika, fauna a flóra, možné aktivity.

LokalizaceFiordland National Park

Jihozápadní cíp Jižního ostrova Nového Zélandu

Přístup

Poměrně snadný, většina parku je ale po silnici nedostupná. Město Te Anau považované za bránu do Fiordlandu je přístupné z Queenstownu po silnici SH 6 a SH 94 a z Invercargill po silnici SH 1 a SH 94.

Charakteristika

12 519 km2; Hornatá oblast s čtrnácti hlubokými fjordy, některé z nich sahají až 40 km do vnitrozemí. Několik vrcholů přes 2000 m. Hluboká údolí se strmými svahy byla formována ledovcovou činností. K parku patří i dva velké neobydlené příbřežní ostrovy. Řada vodopádů, z nichž některé patří mezi nejvyšší na světě. Velmi bohatá srážková oblast. Unikátní mořské ekosystémy - tmavá sladká voda (rozpuštěný tanin a kyseliny) se ve fjordech nemísí se se slanou vodou a zůstává na povrchu. Tím omezuje přístup světla - hlubokovodní druhy citlivé na světlo se tak dostávají do poměrně mělkých vod (vše maximálně do 40 m) - snadné pozorování - největší kolonie černých korálů a přílipek na světě. Charakteristické ekosystémy: horské a alpinské ekosystémy, bujné lesy mírného pásma, sladkovodní ekosystémy (řeky, mnoho ledovcových jezer), mořské a pobřežní ekosystémy.

Fauna + Flóra

Seznam druhů - viz příloha dole.

Možné aktivity

Fiordland National Park

Mimořádně atraktivní oblast pro turistiku, trekking - jedny z nejkrásnějších tras (i několikadenních)

horolezectví, horská kola, jízda na koni, vyhlídkové lety, rybaření, kajak, potápění, podmořská observatoř 10,5 m pod hladinou.

Poznámka

Nejrozsáhlejší národní park Nového Zélandu

Pro mimořádnou krásu krajiny byl park zapsán na Seznam světového přírodního dědictví UNESCO

Pozor na náhlé změny počasí a možnost záplav! Velmi hojné jsou krevsající muchničky - nezapomenout repelent!

Odlehlý a izolovaný park.

Nejlépe IX-XI a II-III (kolem vánoc příliš mnoho turistů)

Kontaktujte nás

Pokud si chcete s námi smluvit schůzku a zeptat se na detaily možné expedice do tohoto národního parku, vyplňte níže uvedený formulář.

Pole označená (*) musíte vyplnit.