Nový Zéland

Kompletní databáze ekoturistických informací o národních parcích Nového Zélandu.

Nový Zéland je ostrovní země v jihozápadní části Tichého oceánu. Tvoří ji dva hlavní ostrovy (běžně zvanéMapa - Nový Zéland jako Severní a Jižní ostrov) a početné menší ostrovy, ze kterých jsou nejznámější Stewartův a Chathamův ostrov. Nový Zéland leží asi 1500 km východně od Austrálie přes Tasmanovo moře a zhruba 1000 km jižně od Nové Kaledonie, Fidži a souostroví Tonga. Díky své odlehlosti to bylo jedno z vůbec posledních území osídlených lidmi.

Severní a Jižní ostrov odděluje Cookův průliv široký v nejužším místě jen 20 km. Celková rozloha země je 268 680 km2.  Celá země se táhne severo-severovýchodním směrem v délce více než 1600 km. Délka pobřeží je 15 134 km.

Jižní ostrov je největším územím Nového Zélandu. Po celé jeho délce se táhne pohoří Jižních Alp s nejvyšší horou Aoraki/Mount Cook vysokou 3754 metrů. V Jižních Alpách je celkem 18 štítů vyšších než 3000 m. Severní ostrov není tak hornatý, ale má výrazně vyšší vulkanickou aktivitu. Nejvyšší horou Severního ostrova je Mount Ruapehu (2797 m), která je zároveň aktivním vulkánem.

Zeměpisná šířka Nového Zélandu mezi 34. a 47. stupněm zhruba odpovídá Itálii na severní polokouli. Nicméně izolovanost od kontinentálních vlivů a expozice chladným jižním větrům a proudům způsobují celkově výrazně přímořské a mírné podnebí země. Teploty v obydlených oblastech jen vzácně klesají pod nulu nebo vystupují nad 30o C. Chladněji je jen na jihu a jihozápadě Jižního ostrova.Nový Zéland - mapa

Tato dlouhodobá izolace se výrazně odrazila v biogeografii Nového Zélandu. Zdejší mimořádná flóry a fauna má svůj původ buď v předcích obývající původní prakontinent Gondwanu nebo v druzích, které sem mohly doletět, doplavat nebo být přeplaveni přes moře. Asi 80% druhů rostlin na Novém Zélandu jsou druhy endemické včetně 65 endemických rodů. Existují zde dva hlavní typy lesů - v prvním jsou dominantními stromy rodu Podocarpus a/nebo kaurí, ve druhém typu (jižnějším) dominují pabuky. Dalšími typickými ekosystémy jsou horské travnaté a bylinné stepi a křovinaté oblasti.

Různé druhy obrovských ptáků obývaly pralesy Nového Zélandu včetně jednoho z největších nelétavých ptáků světa moa (vyhuben v historické době), čtyř druhů kiwi, papouška kakapo a slípky takahe - všechny dosud žijící a silně ohrožené aktivitami člověka. jedinečný byl i orel Haastův - největší dravec, který kdy žil na Zemi (vyhuben). Pozoruhodné druhy jsou i velcí horští papoušci kaka a kea. Z plazů se na Novém Zélandu vyskytují scinkové, gekoni a žijící fosilie haterie podivná (plaz podobný naší ještěrce, který se na Zemi vyskytoval v nezměněné podobě v době, kdy zde vládli dinosauři). Žijí zde i čtyři endemické druhy primitivních žab. Nežijí zde žádní hadi, pouze velmi vzácný jedovatý pavouk katipo, který se vyskytuje na pobřeží.Z velkého množství endemických druhů hmyzu vyniká kobylka weta, která může dorůst až velikosti domácí myši a je nejtěžším hmyzem světa.

Mnoho druhů bylo vyhubeno krátce po osídlení ostrovů člověkem a po introdukci savců, kteří na ostrovech nikdy nežili.

Nový Zéland láká poslední dobou stále více turistů i z České Republiky. I přes tento trend je zde stále co objevovat. Nový Zéland je znám zejména svou mimořádně krásnou, často drsnou krajinou, které asi největší reklamu udělal film Pán prstenů.

Národní parky Nového Zélandu jsou mimořádně rozmanité. Většinou jsou to horské oblasti s velmi řídkým osídlením, patří sem ale i parky s výraznou vulkanickou činností – aktivní sopky, gejzíry a jiné aktivity, které středoevropana přivádějí v úžas.

V současnosti má Nový Zéland velmi dokonale propracovanou ochranu přírody a všechny jeho národní parky určitě stojí za to, aby si je člověk v klidu prošel a obdivoval.

Podrobné informace o národních parcích Nového Zélandu.

K dispozici je zde databáze jednotlivých národních parků této země. Pokud máte libovolný dotaz můžete je nám okamžitě zaslat prostřednictvím připojeného informačního formuláře.

Naleznete zde detailní informace o konkrétních národních parcích, které s námi můžete navštívit.

Abel Tasman, Aoraki - Mt. Cook, Arthur´s Pass

Egmont

Fiordland

Kahurangi

Mount Aspiring

Nelson Lakes

Paparoa

Rakiura

Tongariro

Westland Tai Poutini, Whanganui


Pole označená (*) musíte vyplnit.