Tanzanie

Kompletní databáze ekoturistických informací o národních parcích Tanzánie.

Tanzánie je státem ve středu východní Afriky, který hraničí s Keňou a Ugandou na severu, Rwandou, Mapa - TanzánieBurundi a Demokratickou republikou Kongo na západě a Zambií, Malawi a Mozambikem na jihu. Východní hranici tvoří Indický oceán. Název Tanzánie vznikl v roce 1964 po sjednocení dvou samostatných států - Tanganiky a Zanzibaru.

Tanzanie je pravděpodobně jeden ze států s nejstarším souvislým osídlením lidskou populací. Stáří fosilních zbytků prehistorického člověka a humanoidních druhů se odhadují na více než 2 milióny let.

Svou rozlohou 947 300 km2 se Tanzánie řadí na 31. místo na světě (po Egyptu) a 13. místo v Africe. Je zhruba srovnatelná s Nigérií. V roce 2006 její populace dosáhla počtu více než 38 miliónů obyvatel. 

Tanzánie je hornatou zemí ve své severovýchodní části, kde se nachází i Kilimanžáro - nejvyšší hora Afriky. Tři z velkých afrických jezer leží aspoň částečně v Tanzánii. Na severu a západě je to Viktoriino jezero (bejvětší jezero Afriky), jezerem Tanganyika(nejhlubší jezero Afriky s řadou endemických druhů ryb). Na jihozápadě je to pak jezero Nyassa. V centrální Tanzánii se rozkládá rozsáhlá náhorní plošina s velkými plochami orné půdy. Východní pobřeží, ke kterému patří i ostrov Zanzibar blízko pobřeží, má horké a vlhké klima.

Tanzánie má na většině svého území tropické klima. Na vysočině teploty kolísají mezi 10oC v chladném období a 20oC v teplém období. Na zbytku území teplota jen zřídka klesá pod 20oC. Nejteplejší období roku je od listopadu do února (25-31oC), zatímco nejchladnější je od května do srpna (15-20oC). V oblastech vysokých hor je klima mnohem chladnější.

Tanzáne má na svém území dva hlavní režimy období dešťů. První je jednovrcholový (říjen až duben), druhý je dvouvrcholový (říjen až prosinec a březen až květen). Jednovrcholový režim je běžný v jižní, centrální a západní části země, druhý se objevuje na severu od Viktoriina jezera v pruhu až po východní pobřeží. U dvouvrcholového režimu se období od října do prosince nazývá krátké období dešťů, zatímco od března do května je dlouhé období dešťů.

Nedozírné pláně plné typické africké zvěře jsou obrázkem většiny tanzanských národních parků. Vždyť právě tady byly natočeny některé z nejznámějších filmů o africké přírodě. Mezi parky, o kterých slyšel asi každý, kdo někdy snil o Africe, patří třeba Serengeti nebo Ngorongoro.

Je prakticky zaručeno, že návštěvník těchto parků uvidí stáda pasoucích se antilop, žirafy, slony, lvy a další velké savce patřící do filmů o Africe. Kromě toho s námi ale uvidíte, že příroda tady je mnohem bohatší a drobnější druhy živočichů nejsou o nic méně zajímavé.
Tanzanské národní parky ale nejsou jen savany – patří mezi ně i nejvyšší hora Afriky – Kilimandžáro se svou unikátní flórou tolik se lišící právě od flóry savan všude kolem. Za návštěvu rozhodně stojí i jezera tzv. Velké příkopové propadliny, kde kromě velikých jezer (např. Viktoriino) můžeme navštívit i menší slaná nebo kamencová jezera s nespočetnými hejny plameňáků.

Podrobné informace o národních parcích Tanzánie.

K dispozici je zde databáze jednotlivých národních parků této země. Pokud máte libovolný dotaz můžete je nám okamžitě zaslat prostřednictvím připojeného informačního formuláře.

Arusha

Gombe Stream

Jozani Chwaka Bay

Katavi, Kilimanjaro, Kitulo

Mafia Island, Mahale Mountains, Manyara Lake, Mikumi, Mkomazi, Mnazi Bay - Ruvuma

Ngorongoro

Ruaha, Rubondo Island

Saadani, Serengeti

Tarangire

Udzungwa Mountains


Pole označená (*) musíte vyplnit.