Odlehlé národní parky

Národní parky jsou chráněná území pod různým stupněm ochrany v závislosti na zákonech jednotlivých zemí. Smyslem této stránky je nabídka cest do těch národních parků, které obvykle nejsou hlavním cílem cest davů turistů, protože jejich dostupnost je často zdlouhavá nebo obtížná.

Tato naše nabídková stránka nemá žádné jednotící prvky z hlediska ekologie ani biologie. Naleznete zde nejrůznější ekosystémy v nejrůznějších krajinných typech. Ani zeměpisná šířka nebo nadmořská výška zde nehraje roli.

Jediným kritériem pro vytvoření této stránky je snaha dát zájemcům k dispozici přehled o odlehlých národních parcích. Jedná se vesměs o území, kam je přístup nějakým způsobem ztížen (v tomto případě není myšleno administrativní omezení). Většinou se jedná o národní parky v oblastech s minimální infrastrukturou, takže přístup po silnici může trvat poměrně dlouho, jsou k němu potřebné vozy s náhonem 4x4 a podobně. Přístup může být i fyzicky náročný. Do některých z těchto destinací je přístup pouze po vodě nebo helikoptérou.

Cesty do těchto destinací nebudou nikdy masovou záležitostí. Vyžadují totiž určitou odolnost při náročném cestování, i když pohyb po parku samotném nemusí být nutně nijak náročný. Takovéto expedice obvykle vyžadují náročnou přípravu - výprava si musí vézt vše potřebné s sebou (potraviny, pitnou vodu, stany apod.). V souvislosti s tím bývá ovšem úměrná i cena takové expedice.

Ohromnou atraktivitu mají cesty do odlehlých národních parků pro všechny, kdo rádi objevují neznámé - většinou se jedná opravdu o málo známá území, na kterých lze objevit mnoho nového - pozorovat mimořádně vzácné a ohrožené druhy, vidět unikátní krajinu a hlavně si totálně vyčistit hlavu od běžných starostí. Výhodou pro řadu lidí přetížených civilizací může být i to, že za celou dobu expedice nemusí potkat ani jediného turistu.

Albatros Travel and Expeditions je jednou z mála cestovních kanceláří, která může organizovat expedice do odlehlých národních parků na různých kontinentech. Tyto cesty se doporučují především zájemcům odolnějším vůči náročné cestě a většinou i s dobrou fyzickou kondicí. Z naší aktuální nabídky se tyto destinace nacházejí v národních parcích:

Etiopie - odlehlá území na západě a jihu země

bližší informace

Botswany - jeden park na jihozápadě a jeden na severovýchodě země

bližší informace

Jihoafrické republiky - po jednom národním parku na jihozápadě a severozápadě země

bližší informace
Madagaskaru - jeden národní park na severovýchodě země

bližší informace
Tanzanie - dva národní parky na západě země

bližší informace

Bhutánu - jeden národní park na východě země

bližší informace
Indonesie - na většině velkých ostrovů

bližší informace

Mongolska - jeden park na západě a jeden na jihu

bližší informace

Vietnamu - jediný park na severozápadě země

bližší informace
Nového Zélandu - jeden národní park na Severním a dva na Jižním ostorvě

bližší informace

Kanady - většinou na severu a severozápadě, jen ojediněle na západě a východě země

bližší informace

Chile - parky na dalekém jihu, v odlehlých částech hor a na vzdálených ostrovech

bližší informace

Ekvadoru - lokality v centrální oblasti, na severovýchodě a severu země

bližší informace
Peru - jeden odlehlý park v oblasti Amazonie

bližší informace
Venezuely - většinou na jihu země, jedna lokalita na západě

bližší informace