Alberta

Základní ekoturistické informace o kanadské provincii Alberta a národních parcích, které v ní lze navštívit společně s Albatros Travel and Expeditions.

Alberta je jedna z kanadských provincií, kterou byla prohlášena 1. září 1905. Alberta se nachází v západní Kanadě, její rozloha je 661 848 km2. Na západě sousedí s provincií Britská Kolumbie, na východě s provincií Saskatchewan, na severu se Severozápadním teritoriem a na jihu s americkým státem Montana. Hlavním městem Alberty je Edmonton, který se nachází asi 300 km severně od Calgary, které je považováno za centrum provincie. Calgary je jedním z hlavních kanadských obchodních center. Nejvyšší horou Alberty je Mount Columbia (3747 m n.m.) poblíž jihozápadní hranice, nejnižší místo je na Otročí řece na severovýchodě (152 m n.m.). Alberta má velké množství jezer, která jsou všeobecně využívána k rekreačním účelům. Z tohoto množství 3 jezera přesahují rozlohu 1000 km2.

Alberta je vyhledávanou turistickou destinací již od počátku 20. století. Hlavními atrakcemi jsou lokality vhodné pro lyžování a pěší turistiku. Vyhledávané jsou také Skalnaté hory a národní parky Jasper a Banff. Alberta je jedna ze dvou vnitrozemských provincií Kanady.

Většinu severní poloviny provincie pokrývají jehličnaté lesy typu tajgy a stejně tak zalesněná jsou úbočí Skalistých hor na jihozápadě. Jižní čtvrtina Alberty je pokryta prérií. Střed provincie pokrývá parková krajina intenzivně využívaná k zemědělství. Neúrodná půda až po polopoušť se vyskytuje v jihovýchodním cípu.

Alberta má suché kontinentální klima s horkým létem (maxima 32 - 40 stupňů) a studenou zimou (minima -46 až -54 stupňů). Provincie je otevřena k severu a to způsobuje často kruté zimní mrazy.

 

Zkuste se podívat, co zajímavého nabízejí jednotlivé národní parky kanadské provincie Alberta

Naleznete zde detailní informace o konkrétních národních parcích, které s námi můžete navštívit.

Banff

Elk Island

Jasper

Waterton Lakes ; Wood Buffalo