Tanjung Puting

Základní ekoturistické informace o národním parku Tanjung Puting (Borneo, Indonésie) - lokalizace, přístup, charakteristika, fauna a flóra, možné aktivity.

LokalizaceTanjung Puting

Jihozápadní část centrálního Bornea - poloostrov vybíhající do Jávského moře.

Přístup

Snadný - lodí. Letecky do Pangkalan Bun, potom pozemní dopravou do Kumai a lodí do národního parku.

Charakteristika

4150 km2; Nízko ležící bažinatá rovina s pruhem suché země, která vyčnívá poze desítky centimetrů nad všudypřítomný močá. Na severu národního parku se nacházejí nízké kopce a aluviální pláně. Nadmořská výška nikde nepřesahuje 30-40 metrů. Park je odvodňován několika menšími řekami s rašelinnou vodou, která se v určité vzdálenosti od pobřeží stává brakickou. Charakteristické ekosystémy: tropický deštný prales, rašeliništní a vřesovištní prales, sladkovodní ekosystémy, mokřady, mangrovy, mořské pobřeží.

Fauna + Flóra

Seznam druhů - viz příloha

Možné aktivity

Možnosti pěších túr různé obtížnosti.Tanjung Puting

Návštěva centra pro výzkum a reintrodukci orangutanů v Camp Leakey a v Pondok Tanguii - možnost pozorování polodivokých orangutanů při každodenním přikrmování.

Poznámka

Nehledě k tomu, že se jedná o národní park, zhruba 65% primárních lesů na jeho území je narušeno. Park byl těžce poškozen požáry v letech 1997 a 1998. Dodnes je ohrožován nelegální těžbou dřeva, důlní činností a mýcením lesa pro zemědělské účely.

Park byl v roce 1977 zařazen mezi biosférické rezervace UNESCO.

Výzkumný a záchranný program orangutanů je prováděn hlavně na výzkumné stanici Camp Leakey.

Kontaktujte nás

Pokud si chcete s námi smluvit schůzku a zeptat se na detaily možné expedice do tohoto národního parku, vyplňte níže uvedený formulář.

Pole označená (*) musíte vyplnit.