Asie

Kompletní databáze ekoturistických informací o národních parcích Asie.

Asie je největší a nejlidnatější světadíl světa. Rozkládá se výhradně na severní a východní polokouli. Mapa AsieZaujímá 8,7% povrchu Země a téměř 30% rozlohy souše. V současnésti zde žije asi 4,3 miliardy lidí, což představuje asi 60% lidské populace na Zemi. Zároveň má velmi vysoký index přírůstku populace. Například jen v průběhu 20. století se zde počet obyvatel zečtyřnásobil.

Hranice Asie jsou stanoveny spíš kulturně, protože neexistuje žádná přesná geografická hranice mezi Asií a Evropou. Někdy se celý tento region označuje jako Eurasie. Běžně uznávanou geografickou hranicí Asie je oblast východně od Suezký průplavu, pohoří Ural a řeky Ural a zároveň jižně od pohoří Kavkaz, Černého a Kaspického moře. Asie je ohraničená na východě Tichým oceánem, na jihu Indickým oceánem a na severu Severním ledovým oceánem.

Asie má nejdelší pobřežní linii ze všech světadílů - zhruba 62 800 kilometrů. Politicky je rozdělena na 48 států, z nichž dva (Rusko a Turecko) částečně zasahují i do Evropy.

Asie má extrémně rozmanité klima i geografické znaky. Klima se postupně mění od arktického a subarktického na území Sibiře až po tropické na jihu Indie a v jihovýchodní Asii. Na jihovýchodě je klima vlhké a suché ve většině vnitrozemí. Největší rozdíly v teplotě mezi dnem a nocí na Zemi byly pozorovány v západní části Asie. Klima závislé na monzunech dominuje v celé jižní a východní části Asie. Jihozápadní část kontinentu je horká a suchá. Sibiř je jedním z nejstudenějších míst na severní polokouli a často působí jako zdroj ledového arktického vzduchu pro Severní Ameriku. Nejaktivnějším místem vzniku tropických cyklón leží severovýchodně od Filipín a jižně od Japonska. Poušť Gobi zaujímá velkou část Mongolska a Arabská poušť se táhne přes většinu oblasti Středního Východu. Nejdelší řekou Asie je Jang´c Tiang v Číně. Hřeben Himálájí mezi Nepálem a Čínou je nejvyšší horské pásmo na světě. V oblasti jižní a jihovýchodní Asie se nachází pásmo tropických deštných pralesů, zatímco jehličnaté a opadavé lesy  se nacházejí mnohem dále na sever.Bhután

Pokud uvažujete o cestě na tento mimořádně rozsáhlý a rozmanitý kontinent, pak využijte naší ekoturistické databáze.

Podrobné informace.

Pokud plánujete cestu do národních parků Asie, pokračujte na informace o národních parcích jednotlivých zemí. K dispozici je zatím databáze národních parků několika zemí (viz níže). Nabídka národních parků dalších zemí bude průběžně doplňována. Pokud máte libovolný dotaz nebo požadavek, můžete nám je okamžitě zaslat prostřednictvím připojeného informačního formuláře.

Bhután

Indonesie

Mongolsko

Sri Lanka

Vietnam


Pole označená (*) musíte vyplnit.