Afrika

Kompletní databáze ekoturistických informací o národních parcích Afriky.

Afrika je druhý největší kontinent a zároveň i druhý kontinent s největší lidskou populací. Rozloha Afriky jeMapa - Afrika asi 30,2 miliónu kilometrů čtverečních. Zaujímá asi 6% zemského povrchu a 20,4% rozlohy zemské souše. V roce 2013 zde žilo asi 1,1 miliardy lidí, což představuje asi 15% celosvětové populace. Kontinent je obklopen Středozemním mořem ze severu, Suezkým průplvaem a Rudým mořem podél pobřeží Sinajského poloostrova na severovýchodě, Indickým oceánem na jihovýchodě a Atlantickým oceánem na západě. K Africe patří i Madagaskar a několik menších souostroví. Afrika se politicky dělí na 54 států a 9 teritorií.

Alžírsko je největší africkou zemí svou rozlohou, Nigérie počtem obyvatel. Afrika a konkrétně východní Afrika je na základě archeologických nálezů všeobecně považována za kolébku lidstva.

Od nejsevernějšího bodu Afriky - Ras ben Sakka v Tunisku - k nejjižnějšímu bodu - mysu Agulhas v Jihoafrické republice - je vzdálenost cca 8 000 km. Z nejzápadnějšího bodu (Zeleného mysu) po Ras Hafum v Somálsku, který je nejvýchodnějším bodem Afriky, je vzdálenost cca 7 400 km. Linie pobřeží měří "pouze" 26 000 km, protože pobřeží je velmi málo členité.

Klimaticky je Afrika velmi rozmanitá - od klasických tropů až po subarktické klima na vrcholech některých hor. V severní polovině kontinentu se povětšině nachází aridní krajina - poušť nebo polopoušť. naopak centrální a jižní část kontinentu jsou pokryté jak rozsáhlými pláněmi savan, tak velmi husotu džunglí (tropický deštný prales). Mezi těmito extrémy se nacházejí přechodná pásma, kde dominují rostlinná společenstva typu sahel a step. Afrika je nejteplejší světadíl na světě, kde 60% povrchu kontinentu pokrývají pouště a velmi suché oblasti. Teplotní rekord nejvyšší zaznamenané teploty pochází z roku 1922 z Lybie - 58oC.

Na území Afriky je dnes přes 3000 chráněných území včetně 198 mořských národních parků a rezervací, 50Kilimanžáro biosférických rezervací a 80 mokřadních rezervací. Výrazná destrukce přirozených ekosystémů, nárůst lidské populace a pytláctví jsou hlavní příčiny postupného úbytku druhové diverzity na území Afriky.

Pokud uvažujete o cestě na tento turisticky velmi atraktivní kontinent, pak využijte naší ekoturistické databáze.

Podrobné informace.

Pokud plánujete cestu do národních parků Afriky, pokračujte na informace o národních parcích jednotlivých zemí. K dispozici je zatím databáze národních parků několika zemí (viz níže). Nabídka národních parků dalších zemí bude průběžně doplňována. Pokud máte libovolný dotaz nebo požadavek, můžete nám je okamžitě zaslat prostřednictvím připojeného informačního formuláře.

Botswana

Etiopie

Jihoafrická republika

Madagaskar

Tanzánie


Pole označená (*) musíte vyplnit.