Podle krajiny (ekosystému)

Máte představu o tom jakou krajinu nebo ekosystém byste chtěli navštívit? Lákají Vás hory, pralesy, nedozírné planiny nebo křišťálové moře? Právě v této části našich webových stránek máte zcela jedinečnou možnost vybrat si cestu podle těchto kritérií právě v ekoturistice často nejdůležitějších.

Asi žádná jiná cestovní kancelář nenabízí svým klientům možnost výběru cesty podle kritérií a termínů ekologie. Vy tu jedinečnou možnost máte. Připravili jsme pro Vás výběr destinací na všech kontinentech podle toho, jaké krajinné typy a ekosystémy v dané destinaci převažují. Systém je samozřejmě hodně zjednodušený, aby se v něm bez problémů mohl orientovat i laik.

Právě pro co nejsnadnější orientaci si můžeme základní typy krajiny, které lákají k ekoturistice rozdělit do několika základních kategirií.

V první řadě se jedná samozřejmě o ekosystémy suchozemské - lesy a pralesy jsou velkým lákadlem pro většinu lidí už od dětských let. Kdo z nás by nechodil rád do lesa a nesnil o pralesích v Amazonii. Pro všechny, kdo by chtěli navštívit s Albatrosem právě taková místa máme ještě na výběr z ekosystémů - deštné pralesy , horské a mlžné pralesy nebo to, čemu se v literatuře často říká buš neboli suchý tropický les a pro ty, které neláká až taková exotika, jsou tu lesy mírného pásma .

Velmi mnoho turistů si nedovede dovolenou představit bez po horách. Hory nalezneme na všech kontinentech - jsou různě vysoké a tím i pohyb po nich je různě náročný. Pro Vaši snadnou orientaci jsme horské národní parky rozdělili do dvou kategorií - hory do 4000 metrů a hory nad 4000 metrů vysoké. S horami velmi úzce souvisí alpinské (arktické) biotopy , které svou krásou, klidem, flórou i faunou jsou často jedinečné. Zcela zvláštní kategorií hor jsou pak sopky .

Třetí skupina suchozemských biotopů je pro všechny ty, kterým se nechce trmácet se po horách, mají rádi přehled v krajině. Do této skupiny patří nížinné a rovinaté národní parky, které často oplývají neobyčejnou bohatostí flóry a fauny a obvykle jsou celkem snadno přístupné i pro lidi bez výraznější fyzické kondice. Do této kategorie patří stepi a savany, případně pouště a polopouště po celém světě.

Zbývající naše destinace podle takovéhoto rozdělení patří do kategorie, která má něco společného s vodou, ať už to jsou národní parky sladkovodní nebo mořské. Krásných míst, jejichž dominantou je právě voda, je nepřeberně mnoho. Voda také láká snad největší procento lidí k odpočinku, ať už aktivnímu nebo pasivnímu. Pro potřeby ekoturistiky lze tyto destinace dělit do několika základních skupin. Ze sladkovodních ekosystémů jsou to jezera a řeky a z ekologického hlediska často mimořádně zajímavé mokřady , kam lze zařadit i mangrovové porosty . Pro lidi z vnitrozemí jsou určitě velkým lákadlem moře a mořské pobřeží . Z této kategorie jsme pak zvlášť ještě vyčlenili mimořádně atraktivní ekosystém korálových útesů . Jakýmsi přechodovým územím mezi pevninou a mořem pak jsou písečné duny jakožto velmi zajímavý ekosystém

Kromě výše uvedených kategorií souvisejících přímo s ekologií, jsou tu tři další skupiny, které stojí poněkud mimo a ze kterých si také můžete vybrat cíl své cesty. Jsou to krasová území a jeskyně , která často, ale ne vždy jsou součástí hor. Úplně mimo jakoukoli klasifikaci pak stojí destinace pro naše účely nazvané mimořádná krajina a odlehlé parky.

Stačí si z výše uvedené nabídky zvolit přesně to, o co máte zájem a pokračovat v cestě našimi webovými stránkami

Víte jak dál?

Pokud se s námi chcete vydat za jedinečnou přírodou, prohlédněte si naše webové stránky a určitě si vyberete. Teď můžete pokračovat na stránky, kde najdete přehled dostupných destinací podle ekosystému nebo krajinného typu. Vyberte si podle toho, co by Vás zajímalo - deštné pralesy , horské a mlžné pralesy , suché tropické lesy , lesy mírného pásma , hory a horská pásma do 4000 m , hory a horská pásma nad 4000 m , alpinské ekosystémy , sopky činné i vyhaslé , stepi a savany, pouště a polopouště , jezera a řeky , mokřady a mangrovy , moře a mořské pobřeží , korálové útesy , písečné duny , krasová území a jeskyně , mimořádná krajina a odlehlé parky . Nabídka národních parků dalších zemí bude průběžně doplňována. Pokud máte libovolný dotaz můžete je nám okamžitě zaslat prostřednictvím kontaktního formuláře. Kontaktní formulář